To najnowocześniejszy tego typu ośrodek w regionie. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zakończył pierwszy etap modernizacji Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego na Osowie. Już 27 i 28 kwietnia ponowne otwarcie centrum. Z tej okazji odbędą się zawody w skokach przez przeszkody oraz w ujeżdżeniu.

– Teren niedawno został oddany do użytku. Dokładnie 1 października 2023 roku. Można więc powiedzieć, że to świeża inwestycja. Mamy nową meliorację, budkę sędziowską oraz otwartą ujeżdżalnię z nowoczesnym systemem, który sam steruje wilgotnością podłoża. To jest bardzo istotne, jeżeli chodzi o kondycję i dobrostan koni – opowiada Robert Palacz z AOJ.

Konie oraz jeźdźcy mogą teraz trenować oraz występować w lepszych warunkach. W kolejnym etapie modernizacji uczelnia planuje rozebrać stare budynki stajni i w ich miejscu postawić nowe. Na terenie ośrodka wybudowana zostanie także nowa, kryta ujeżdżalnia z 30 boksami oraz boksem zabiegowym. W Akademickim Ośrodku Jeździeckim powstanie sala dydaktyczna z aneksem kuchennym. Na terenie ośrodka znajdziemy także 6 pokojów dla łącznie 17 osób. Takie są plany. Obecnie opracowana została wstępna koncepcja II etapu zadania, na podstawie której zostanie wykonana dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Wychowanie fizyczne na koniu

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będą mieli możliwość, w ramach zajęć WF, uczestniczyć w zajęciach w ośrodku jeździeckim.

– Od października wrócimy do jazdy konnej w ramach wychowania fizycznego dla studentów ZUT. Jeżeli chodzi o działalność, to zajmujemy się tym, co jest związane z jazdą konną. Świadczymy usługi dla całego Szczecina i okolic. Mówimy tutaj o jeździe konnej, hipoterapii, ale też hotelu dla koni. Jest z nami 6 koni, które są własnością Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie – tłumaczy Robert Palacz.

Biegać, skakać…

Na teren ośrodka wracają zawody konne. W sobotę, 27 kwietnia, przy ulicy Junackiej 21/25 odbędą się Regionalne i Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. Natomiast dzień później widownia zebrana w Osowie obejrzy zawody w ujeżdżeniu. Są to dwie dyscypliny olimpijskie. Organizatorzy zaplanowali na sobotę 232 przejazdy.

– Jest bardzo dużo koni. Trochę przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania, ale staramy się spełnić oczekiwania jeźdźców i zawodników z województwa zachodniopomorskiego. Zgłosiło się także trzech zawodników z Niemiec, więc zrobiło nam się trochę międzynarodowo – mówi Robert Palacz.

Koszt pierwszego etapu inwestycji w AOJ to ponad 8 milionów złotych. Koncepcja drugiej części zadania została już opracowana. To na jej podstawie powstanie dokumentacja projektowa, a następnie ZUT będzie starał się o uzyskanie pozwolenia na budowę.