Mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego już po raz trzeci mogą za darmo poddać się badaniu USG, które wykrywa niezwykle niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej. Badania przeprowadzane są w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przy ul. Arkońskiej.

Celem badań, które przeprowadzane są w ramach ogólnopolskiego programu badań przesiewowych, jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.

Dlaczego tętniak aorty jest tak groźny?

Tętniak aorty to stałe, odcinkowe poszerzenie światła aorty, które dotyczy wszystkich trzech warstw jej ściany, a prawidłowa średnica jest przekroczona o co najmniej 50 proc. Im większa średnica, tym większe ryzyko pęknięcia tętniaka, które może prowadzić do krwotoku, wstrząsu, a nawet do śmierci.

– Wskazania do leczenia tętniaka aorty zależą od jego wielkości. Tętniaki o niewielkiej średnicy mniejszej niż 4 cm nie muszą być operowane, ponieważ ryzyko jego pęknięcia jest niskie. Należy wówczas okresowo powtarzać badania diagnostyczne – informuje Natalia Cistowska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Tętniak aorty brzusznej początkowo zwykle nie daje objawów. Zdarza się jednak, że przy wzroście rozmiarów daje szereg niecharakterystycznych objawów w jamie brzusznej. Pęknięcie tętniaka po osiągnięciu znaczących rozmiarów to bezpośrednie zagrożenie życia!

Kto może wziąć udział w programie?

Program skierowany jest do osób powyżej 65. roku życia, które wliczają się w co najmniej trzy czynniki ryzyka spośród podanych: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie, hiperlidemia (zaburzenia poziomu cholestrolu i trójglicerydów), płeć męska.

Program jest kierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn – jednak tętniak aorty stanowi ogromne zagrożenie szczególnie dla mężczyzn.

Wystarczy zadzwonić

Aby zapisać się na darmowe badania, wystarczy zadzwonić po numer infolinii 22 213 90 86. Podczas rozmowy ankieterzy zapytają o wyżej wymienione kryteria oraz zostanie ustalona data badania. Badania wykonywane są w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w budynku C na 1. piętrze (wejście od strony parku) po godz. 15.

W ramach programu w SPWSZ dostępnych jest blisko 700 badań.