Do kolizji w al. Szucha w Warszawie miało dojść w poniedziałek. Kierowcą mercedesa, który brał udział w zdarzeniu, był Bartłomiej Sochański, szczeciński polityk, były prezydent Szczecina, a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego.  Według pierwszych informacji miał on odmówić badania alkomatem, zasłaniając się immunitetem. W rozmowie z mediami wyjaśnił, że odmówił, ale drugiego badania, które w sytuacji budzącej wątpliwości policjanta często wykonywane jest rutynowo. Sochański wówczas powołał się na swój immunitet i odmówił. – Mam takie prawo – mówi w rozmowie z „Super Expressem”.

Dwa badania alkomatem, jedno nie doszło do skutku

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w Warszawie, a kierowcą jednego z mercedesów, które zderzyły się w okolicach siedziby Trybunału Konstytucyjnego, był mecenas Bartłomiej Sochański.

Polityk miał odmówić badania alkomatem, co opisały ogólnopolskie media. Dzisiaj Bartłomiej Sochański skomentował sprawę, zapewniając o swojej trzeźwości.

Jak przekazał w rozmowie z Super Expressem, pierwsze badanie alkomatem pokazało „zero”. Polityk miał zostać poddany drugiemu badaniu, ale wówczas odmówił. – Mam takie prawo. Powiedziałem, że dziękuję, że skorzystam ze swojego immunitetu – powiedział sędzia TK cytowany przez dziennik.

Kim jest Bartłomiej Sochański?

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Szczecinie. W latach 1994–1998 był prezydentem Szczecina. W latach 1990–1994, 1998–2002 i 2018–2020 pełnił mandat radnego Szczecina. Z zasiadania w radzie zrezygnował, gdy otrzymał powołanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Kilkukrotnie startował w wyborach na prezydenta Szczecina. W 2010 roku założył komitet wyborczy „Obudźmy Szczecin”, otrzymując nieco ponad 11% głosów. W 2018 roku startował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, udało mu się wówczas przejść do drugiej tury wyborów, w której z kretesem przegrał z urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem.

Sochański przez wiele lat cieszył się opinią jednego z najlepszych prawników w Szczecinie. Honorowo pełnił funkcję konsula Niemiec.