Wokół XIX-wiecznej rezydencji rozstawiono rusztowania. To początek prac zabezpieczających, które mają poprzedzić gruntowną renowację willi.
O planach właścicieli willi, warszawskiej spółki Lesznowola, informowaliśmy już wcześniej. Po szeroko zakrojonym remoncie planują przeznaczyć ją pod wynajem na cele biurowe. Z tyłu, na sąsiedniej działce, przewidywany jest nowy budynek biurowy połączony z willą łącznikiem. Projekt przebudowy jest na półmetku.

Wcześniej jednak właściciele muszą wykonać prace zabezpieczające zlecone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Miejskiego Konserwatora Zabytków. W październiku 2017 r. w budynku doszło bowiem do wypadku. Zapadł się dach. Według ekspertyzy przyczyną tego zdarzanie była korozja elementów drewnianych belek, które były ukryte w gniazdach pod tynkiem. Nikogo nie obarczono odpowiedzialnością.

Rozpoczynające się właśnie prace zabezpieczająco-odbudowujące muszą zostać wykonane do końca lipca tego roku. Właściciele zapowiadają, że później będą chcieli płynnie przejść do kolejnego etapu - właściwej renowacji willi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rezydencję z odtworzoną, bogato zdobioną elewacją i wnętrzami przystosowanymi do celów biurowych, będzie gotowa w 2020 r.

Willę przy ul. Słowackiego 3 zbudowano w 1880 roku. Była rezydencją mieszkalną mistrza budowlanego Emila Otto. W 1905 roku kupił ją browarnik Willy Nelle, który przeprowadził gruntowną przebudowę. Po wojnie mieściła się tu m.in. przychodnia dziecięca, ze znaną poradnią okulistyczną. Od połowy lat 90. budynek stoi pusty.

ZOBACZ TEŻ:
Co dalej z zabytkową willą, w której w weekend zawalił się dach? [zdjęcia]

ZOBACZ TEŻ:
Ten XIX-wieczny portal wkrótce zniknie wraz z całą kamienicą