Przy ul. Kolumba, bezpośrednio przed Dworcem Głównym, w przyszłości mają „ładować się” autobusy elektryczne. 11 takich pojazdów zostało już przez miasto zamówionych, mają dotrzeć do Szczecina w I kwartale 2020 r.

Przetarg na wyprodukowanie 11 niskopodłogowych autobusów elektrycznych wygrało konsorcjum Ursus Bus z Lublina. Kosztowały łącznie 38 mln zł, ale ponad 11 mln zł pochodzić będzie z dwóch programów unijnych. Zanim jednak „elektryki” trafią do Szczecina, miasto musi przygotować się do ich obsługi.

Stacja szybkiego ładowania

W tym celu przebudowana zostanie zajezdnia przy ul. Klonowica, gdzie na zmodernizowanym placu postojowym powstaną stanowiska zasilające autobusy elektryczne. Dodatkowo, na terenie Szczecina zaplanowano rozmieszczenie stacji szybkiego ładowania takich autobusów. Jak udało nam się dowiedzieć, powstanie ona przy ul. Kolumba.

- Lokalizacja ta została wybrana po długotrwałych konsultacjach z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego – podkreśla Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

Transformatorownia na wyspie

Nowa infrastruktura ma bez problemu „zmieścić” się przed Dworcem Głównym. Na działce, po której przebiega brukowana uliczka z przystankiem autobusowym i miejscami postojowymi, obok jest torowisko tramwajowe, a niżej ruchliwa ulica i nabrzeże.

- Stacje ładowania autobusów elektrycznych w miejscu ich faktycznego ładowania wymagają właściwie tylko postawienia ładowarki – pozostała część infrastruktury, czyli stacja transformatorowa może znajdować się w niewielkiej odległości. Tak będzie w przypadku lokalizacji przy ulicy Kolumba. Stacja transformatorowa będzie znajdować się na wysepce położonej przy ulicy Kolumba, tak aby nie zabierała miejsca podróżnym przy Dworcu Głównym – tłumaczy Piotr Zieliński.

Na razie miasto złożyło wniosek o pozwolenie na budowę stacji. Dokładny termin jej montażu nie jest jeszcze znany.