Artykuł ekspercki przygotowany na zlecenie fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przez Kancelarię Doradztwa Gospodarczego Mariusz Turski: Program transferu innowacji do biznesu – Innowatorzy - wykorzystaj swoją szansę!
Przedsiębiorczość akademicka w Polsce nie jest działalnością, która jest chętnie podejmowana. Wynika to z braku dostatecznej wiedzy na ten temat, braku wyspecjalizowanych usług wsparcia z zakresu innowacji i transferu wiedzy oraz komercjalizacji innowacyjnych pomysłów. Barier, które można wymieniać jako ograniczające powstawanie firm typu spin off, spin out, bo w takim zakresie będziemy mówić o przedsiębiorczości akademickiej, jest bardzo wiele. Jednak możliwości jakie daje przedsiębiorczość akademicka są na tyle duże, by traktować ją jako szansę na budowę nowoczesnego wizerunku uczelni, a także jako szansę na zwiększenie korzyści finansowych z tytułu zasobów wiedzy i kapitału ludzkiego. Podczas seminarium, które odbyło się w maju br., dotyczącego omawianego zagadnienia, Prezes Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości dr Krzysztof Matusiak przywołał w swej prezentacji kilka argumentów, które przemawiają na korzyść podjęcia inicjatywy ze strony środowiska akademickiego. Otóż przedsiębiorczość, o której mowa, może przynosić szereg efektów poprawiających wizerunek u czelni i jej pozycję na rynku, np. poprzez uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej, poprawę relacji z otoczeniem i lokalnym biznesem, zwiększenie dochodów ze współpracy i transferu technologii do firm absolwenckich, zwiększenie zamówień oraz sponsorowanie działalności badawczej, pozyskiwanie dodatkowych środków z programów wspierania przedsiębiorczości technologicznej, dodatkowe możliwości dochodów studentów, pracowników naukowych i inżynieryjno-technicznych.
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego w lutym – kwietniu 2009 roku, na potrzeby powstania raportu PARP, zdecydowanie częściej swoją firmę chcieliby założyć studenci (51%) w porównaniu z pracownikami naukowymi (31%). Jednak zaledwie 8% badanych zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej zamierza uczynić taki krok w ciągu najbliższego roku.
Bardziej konsekwentne podejście będzie możliwe przy zwiększeniu dostępu do informacji i szkoleń z zakresu zakładania przedsięwzięć w ramach przedsiębiorczości akademickiej. Nikła świadomość daje początek kolejnym barierom.
W obliczu takich problemów, Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości we współpracy z AIP przy Uniwersytecie Szczecińskiem, realizuje projekt o nazwie „Program transferu innowacji do biznesu – Innowatorzy”, w ramach którego zainteresowani będą mogli uzyskać kompleksowe wsparcie w procesie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej z zakresu przedsiębiorczości akademickiej, czyli firm typu spin-off, spin-out.
Projekt będzie składał się z dwóch komponentów: informacyjnego i szkoleniowo-doradczego. Skierowany jest do studentów, doktorantów, absolwentów 12 miesięcy po skończeniu studiów oraz pracowników naukowych wszystkich zachodniopomorskich uczelni i jednostek naukowo-badawczych.
Z zasadami wzięcia udziału w projekcie można zapoznać się na stronie internetowej www.szczecininnowatorzy.eu , a także podczas seminariów i dni otwartych, które odbędą się na zachodniopomorskich uczelniach. Wtedy też, osoby zainteresowane projektem uzyskają wstępne informacje dotyczące kreowania innowacyjnego pomysłu biznesowego, zakładania, prowadzenia, rozwoju firm typu spin-off, spin-out. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs, w ramach którego zostaną wybrane najlepsze pomysły na innowacyjny biznes. Ich autorzy wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach, a także zostaną zakwalifikowani do wsparcia doradczego oraz preinkubacji. Projekt będzie realizowany w dwóch edycjach. Wsparciem zostanie objętych 24 beneficjentów ostatecznych. Proces rekrutacji uwzględnia zasadę równych szans, w tym równości płci.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze
0