30 września w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się tegoroczna gala Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte! Poznaliśmy nazwiska czworga laureatów tego wyróżnienia, które jest przyznawane od 2012 roku. Otrzymują je osoby mające szczególne zasługi w ramach twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


Założycielka Chóru Akademii Morskiej i koszaliński kompozytor

Pierwszą wyróżnioną tego wieczoru osobą była Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka i założycielka Chóru Akademii Morskiej (aktualnie Politechniki Morskiej) w Szczecinie, z którym koncertuje oraz zdobywa prestiżowe nagrody w kraju i za granicą. Uhonorowana została „w podziękowaniu za pasję, entuzjazm i rozmach w realizacji muzycznych projektów, spektakularne sukcesy, szczególnie zaś za osiągnięcia z Chórem Akademii Morskiej, z którym skrada serca jury prestiżowych festiwali chóralnych i melomanów na całym świecie”.

Druga statuetka trafiła do Michała Kaweckiego, koszalinianina, który jest kompozytorem i laureatem m.in. Philip Bates Prize for Composers and Songwriters Competition 2020 oraz Guildhall School Financial Award. Aktualnie odbywa studia doktoranckie w Londynie, badając „muzyczne odzwierciedlenie problematyki zdrowia psychicznego we współczesnej kompozycji wokalnej”. Nagroda Pro Arte została mu przyznana „w uznaniu połączonego z pracowitością wielkiego muzycznego talentu oraz osiągnięć kompozytorskich w skali międzynarodowej, rozsławiających Pomorze Zachodnie na całym świecie”.

Nagroda za niezależność w sztuce teatru

Druga część wieczoru należała do ludzi teatru. Najpierw na scenę wszedł Marek Kościółek, reżyser, aktor, społecznik i pedagog, który w 2002 roku założył Teatr Krzyk w Maszewie, a od tego czasu współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii czy Azerbejdżanu. Nagroda Pro Arte została mu przyznana „za całokształt działalności artystycznej, za różnorodność i niezależność w sztuce teatru oraz za osiągnięcia na ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej Teatru Krzyk i wieloletnią inspirującą pracę na rzecz młodzieży i lokalnej społeczności”.

Cenny dorobek artystyczny

Każdy z laureatów powiedział kilka lub kilkanaście zdań od siebie, Kościółek mówił m.in. jak teatr jest ważny właśnie teraz oraz o potrzebie empatii i docierania kultury do miejsc odległych od dużych miast. Za podobną działalność został wyróżniony czwarty laureat – aktor Teatru Polskiego, Mirosław Kupiec, który od wielu lat prowadzi zajęcia w szkołach i organizuje wizyty uczniów w teatrze, zachęcając ich do rozwijania zainteresowań związanych ze swoim zawodem.

Nagroda Pro Arte trafiła do niego „w podziękowaniu za cenny dorobek artystyczny oraz działalność sceniczną i kulturotwórczą, a także za działalność edukacyjną i zaangażowanie w rozwój młodych adeptów sztuki teatralnej”.

Efektowna niespodzianka od chóru Politechniki Morskiej

Wszyscy laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości po 15 tys. zł brutto. W części artystycznej wieczoru można było usłyszeć m.in. fragmenty operetki „Paganini” Franza Lehara czy musicalu „West Side Story”. Wykonali je: Aleksandra Bałachowska – sopran, Olga Bila – fortepian. Całą galę poprowadził znany ze sceny Teatru Polskiego w Szczecinie, aktor Filip Cembala, a dodatkową niespodzianką były dwa utwory w efektownym wykonaniu członków chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie – „Radio Ga Ga” Queen i „Dziwny jest ten świat” Niemena!