Gdzie w Szczecinie była łaźnia parowa i rzymska? Gdzie przed wojną zapewniano, że są „najniższe ceny” („billigste preise)? Polskie i niemieckie napisy na murach to kawał historii miasta. Stowarzyszenie Pogodniak przygotuje mapę z zaznaczoną lokalizacją takich śladów przeszłości i zaprosi na wirtualny spacer po tych miejscach.

Wszystko w ramach zadania "Spod tynku. Historia miasta", które jest dofinansowane ze środków Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 oraz Miasta Szczecin. Podobne mapy powstały już w Poznaniu, Wrocławiu oraz Łodzi. Teraz czas na Szczecin.

– Celem zadania jest zachowanie od zapomnienia napisów na szczecińskich murach kamienic (niemieckich i polskich). Na dzień dzisiejszy napisy te nie są sklasyfikowane i nie podlegają żadnej ochronie. Chcemy pokazać część historii naszego miasta szerszej grupie odbiorców, zapraszając mieszkańców do poznania swojego miasta – mówi Polina Wierzchowiec ze Stowarzyszenia Pogodniak.

Twórcy mapy proszą o kontakt wszystkie osoby, mogące pomóc w identyfikacji miejsc, w których widnieją stare napisy. Informacje można wysyłać na maila: polina.wierzchowiec@op.pl lub przez FB https://www.facebook.com/GarbateHistorie. Najlepiej, by zawierały zdjęcie napisu i dokładny adres. Cenne będą też wszystkie ciekawe historie, które wiążą się z napisami albo archiwalne zdjęcia z rodzinnych albumów.

Tutaj można sprawdzić lokalizację już „odnalezionych” napisów: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1MMu5tRZD9VflZo-IW4x2JEs_WGWRIgCP&ll=53.4301517207914%2C14.537305031305845&z=15

Wszystkie miejsca z napisami znajdą się na mapie, która zostanie przygotowana na finał projektu. Będzie można ściągnąć ją za darmo ze strony: www.garbatehistorie.pl. Dodatkową atrakcją będzie wirtualny spacer po tych miejscach z przewodnikiem. Oczywiście mapę będzie można również po prostu wydrukować i samemu ruszyć na poszukiwania śladów przeszłości.

Zdjęcia napisów udostępnione nam przez twórców mapy: