Ekologiczne warsztaty, plenerowe zajęcia, zawody sportowe – Pomorze Zachodnie szykuje ma Pol'and'Rock wiele atrakcji, które umilą czas wszystkim odwiedzającym festiwal. Już w ten czwartek powstanie wyjątkowy ekomural, a przez trzy festiwalowe dni odbywać się będą ekologiczne warsztaty. To wszystko w ramach świętowania Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim.

Z leżakami, portową huśtawką, roślinami i przyjaznymi brzmieniami – tak będzie promować się Pomorze Zachodnie podczas Pol'and'Rock Festival 2021. Pamiątkowe zdjęcia będzie można robić m.in. przy zielonej ścianie i replikach dźwigozaurów, czyli zabytkowych portowych żurawi, które stanowią jeden z symboli Szczecina. Z Koszalina przyjedzie niezwykły artysta – Cukin, słynny street-artowiec, przez kilka godzin będzie tworzył specjalny ekomural.

– Z radością witamy na Pomorzu Zachodnim Jerzego Owsiaka, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i organizowany przez Fundację WOŚP festiwal. Będzie to nie tylko muzyczne wydarzenie, ale okazja do spotkania fascynujących ludzi. I miejsce ciekawych rozmów, także na niemuzyczne tematy. Wielkim wyzwaniem współczesności jest ochrona środowiska, transformacja energetyczna, oszczędzanie naturalnych zasobów, w tym wody! Ekologia mocno wybrzmi na tegorocznym Pol’and’Rock – zapowiada Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Codziennie coś nowego

Na każdy dzień zaplanowano coś wyjątkowego. W czwartek, 29 lipca, będzie można wziąć udział w zabawach „Zmaluj sobie pióro”, podczas której uczestnicy będą malować na gęsich piórach, oraz „Bądź fluo” – tutaj w ruch pójdą fluorescencyjne farby, z których powstaną tymczasowe tatuaże z motywami roślinnymi.

W piątek, 30 lipca, odbędą się plenerowe zajęcia „Wiławianki”. Tak powstaną niepowtarzalne wianki stanowiące wyjątkową pamiątkę festiwalową. W sobotę na uczestników czeka „Stone Painting”, czyli tworzenie kolorowych rysunków na kamieniach. Ostatniego dnia zdemontowana zostanie również „zielona ściana”, a rośliny, z których powstała, trafia do uczestników.

Ekologiczne warsztaty przygotowywane są przez edukatorów i animatorów z Fundacji Aktywny Koszalin.

Dla tych ze sportowym zacięciem

Wszyscy ci, którym nie straszny wysiłek fizyczny, zmęczenie i trochę brudu oraz są spragnieni sportowej rywalizacji, będą mogli wziąć udział w biegach „ExtremE Wofl”, odbywających się przez trzy festiwalowe dni. Trasa biegu będzie usłana licznymi przeszkodami oraz urozmaicana dodatkowymi atrakcjami, jak np. bańki mydlane.

Zamiast samochodu można wybrać pociąg lub rower

Wybierając się na Pol'and'Rock, warto pomyśleć o ekologicznym transporcie i zwiedzić Pomorze Zachodnie na rowerze. Oczywiście większość fanów muzyki przyjedzie na północny zachód Polski pociągami i autami. Jednak by ograniczyć ruch samochodowy i zapewnić uczestnikom bezpieczny, wygodny dojazd na festiwal, Województwo Zachodniopomorskie ponad dwukrotnie zwiększy liczbę pociągów relacji Szczecin – Goleniów – Nowogard – Płoty – Kołobrzeg.

– Już od 27 lipca do 1 sierpnia, w godzinach 6-22, kursować ma aż 15 par pociągów każdego dnia. Część połączeń obsługiwana będzie podwójnymi zestawami, które zapewniają ponad 500 miejsc, w tym 300 siedzących. Będą kursować – średnio – co godzinę i zatrzymywać się tylko na większych stacjach, by przewozy były jak najbardziej płynne i szybkie. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia uruchomione zostaną jeszcze cztery dodatkowe pociągi po zakończeniu festiwalowych wydarzeń – zapowiada Urząd Marszałkowski.