Zuchwała grupa czarnych charakterów z różnych podań i baśni próbuje przeciwstawić się typowym opowieściom dla najmłodszych i udowodnić, że zło jest dobre, a dobro złe… To początek akcji pierwszej premiery nowego sezonu w szczecińskiej „Pleciudze”. Spektakl „Niezłe ziółka” Magdaleny Mrozińskiej, w reżyserii Pawła Aignera, zostanie pokazany 16 września, a w kolejnych miesiącach teatr szykuje kolejne pięć premier!
Szalone niedorajdy chcą zniszczenia
– Lubię teatr opowiadany nielinearnie, bardziej skomplikowany narracyjnie, a to przedstawienie będzie miało elementy spektaklu społecznego czy politycznego, więc będzie interesujące dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest tu mnóstwo dziwnych bohaterów i antybohaterów takich jak Wampir, Diabeł, Baba Jaga czy Wilk. Szalone niedorajdy chcą zniszczyć las, żeby na świecie było tylko zło, ale na świecie nie może być tylko zło, więc dochodzi do konfrontacji – mówi Paweł Aigner, który powraca do „Pleciugi” po dłuższej przerwie (reżyserował w niej wcześniej dwa spektakle dla dorosłych – „Kubuś i jego pan” oraz „Stworzenia sceniczne”).
– To opowieść umieszczona w dość mrocznej scenerii, ale postaraliśmy się, by dodać tu jak najwięcej barw i humoru, więc czerń i szarość nie będą dominujące – uzupełnia autorka scenografii, Magdalena Gajewska.
„Niezłe ziółka” to musical dla dzieci od lat 9. Poza dniem premiery (16 września) zostanie pokazany także 17 i 25 września oraz w dniach 27–30 września.
Interaktywne widowisko i „nienauczalni”. Pleciuga także dla nastolatków
– Cieszę się, że w tym roku w naszym teatrze pojawią się znakomici reżyserzy, których udało się zaprosić do współpracy – mówi Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga. – Co istotne, przygotują oni także dwa spektakle dla trochę starszych widzów, tzn. dla młodzieży. Najpierw zobaczymy spektakl pt. „Nienauczalni” oparty na książce Gordona Kormana, w reżyserii Piotra Ratajczaka.
To opowieść o osobliwej klasie skazanych na porażkę „nienauczalnych”, w których – jak się okaże – kryją się fantastyczni, wrażliwi nastolatkowie. Spektakl zostanie pokazany po raz pierwszy 8 października i jest kierowany do widzów od 12. roku życia.
Natomiast pod koniec listopada „Pleciuga” zrealizuje „Śnieżycę” w reżyserii Przemysława Żmiejki – inscenizację dla młodzieży od 14. roku życia, będącą adaptacją książki Neala Stephensona. To interaktywne widowisko multimedialne, opowie o możliwościach technologii, jak i rzeczywistości wielu nastolatków, w której świat realny przenika się z wirtualnym.
Rok jubileuszu z „Kolorami” i wizytą wybitnej artystki
W nowym roku kalendarzowym (roku 70-lecia „Pleciugi”!) zapowiadane są dwa premierowe spektakle kierowane do młodszych widzów. W lutym 2023 duet Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty przygotuje autorski projekt dla dzieci w wieku szkolnym, który będzie dotykać problematyki rodziny patchworkowej.
Miesiąc później współpraca dwóch aktorek: Marty Łągiewki i Mai Bartlewskiej przyniesie efekt w postaci spektaklu „Kolory”, inspirowanego książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci. Przedstawienie wzbogacone o warsztaty, choć dedykowane dzieciom z dysfunkcją wzroku, przeznaczone będzie również dla widzów bez niepełnosprawności.
– W maju do „Pleciugi” przyjedzie Janni Younge, pochodząca z RPA, światowej sławy artystka. Ma stworzyć spektakl dla najmłodszych, który będzie wynikiem przeprowadzonych wcześniej warsztatów. Premiera zaplanowana jest na Dzień Dziecka – podsumowuje Lewandowski.
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
W ramach dwóch dużych projektów: „Teatr szeroko otwarty” (ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz „Pleciuga otwarta dla wszystkich” (ze środków PFRON) w „Pleciudze” rozpoczęto wiele działań, które mają uczynić ten teatr miejscem jeszcze bardziej niż dotychczas dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Projekty obejmują m.in. audiodeskrypcję na spektaklach dla dzieci i dorosłych, touch tour przed spektaklem, makietę tyflograficzną przed teatrem, dotykowe katalogi kostiumów i lalek czy tłumaczenie spektakli na polski język migowy.
Więcej szczegółów o tych projektach i repertuarze na stronie www.pleciuga.pl
Komentarze
0