Zawodnicy z Francji, Niemiec, Czech, Chorwacji, Włoch, a nawet z RPA przyjadą za tydzień na turniej Pekao Szczecin Open,a Hiszpan Pablo Andujar, będzie zawodnikiem numer 1 tegorocznych zawodów. Dwudziesta pierwsza edycja tej imprezy odbędzie się ponownie na kortach przy alei Wojska Polskiego, a na kibiców i gości, czekają różne nowości.

Ranga utrzymana

„Po upadku Fundacji Pro Masters turniej wisiał na włosku” jak powiedział na piątkowej konferencji, Krzysztof Bobala (właściciel agencji Bono). „Dzięki pomocy Miasta, te zawody odbędą się i ranga wydarzenia została utrzymana. Ponieważ Polacy tak dobrze zagrali w Pucharze Davisa w tym roku i mamy szansę na wejście do pierwszej szesnastki świata, przenieśliśmy termin turnieju o tydzień później. Zacznie się więc 16 września, a zgłosiliśmy już w ATP datę turnieju przyszłorocznego, który ma wówczas wrócić na drugi tydzień września.”

Pekao Szczecin Open 2013 ponownie będzie miało 125 tysięcy dolarów w puli nagród dla zawodników. Zwycięzca otrzyma 18 tysięcy. Jeśli chodzi o nowości, to na kibiców czekają powiększone trybuny i nowszy wystrój „wnętrza”. Poza tym na terenie kortów będzie funkcjonował System Identyfikacji Miasta.

Prezydent Piotr Krzystek podkreślił jakie znaczenie dla naszego miasta ma ta impreza. „Ważny jest tenis, ale to także wydarzenie biznesowe. Klienci banku przyjadą do Szczecina i to jest bardzo dobra promocja dla miasta ”

Bellucci i inni

„Pekao Szczecin Open to nie jest tylko lokalna impreza. Po Tour De Pologne mamy budżet najwyższy w Polsce” powiedział Bobala. „Turniej kosztuje około miliona euro. Sponsorzy tytularni zapewniają około połowę tej sumy, ale musieliśmy pozyskać wiele nowych firm Są wśród nich także szczecińscy przedsiębiorcy. Poza tym nowym naszym partnerem jest Hotel Novotel, który będzie gościł zawodników i akredytowanych dziennikarzy.

Pablo Andujar w swej karierze pokonał trójkę zawodników z Top30 (Cilica, Isnera i Nishikoriego) i dopiero w półfinale musiał uznać wyższość Rafala Nadala. W Szczecinie obok niego zagra też m.in. Brazylijczyk Thomaz Bellucci, który w turniejach zarobił już około 3 mln. dolarów. Z polskich zawodników zobaczymy zaś obiecującego, młodego Kamila Majchrzaka.

Muzycznie

Wśród imprez towarzyszących organizatorzy zaplanowali przede wszystkim festiwal muzyczny, na którym codziennie w godzinach wieczornych zobaczymy jakiś interesujący projekt. Wśród zaproszonych artystów są np. zespoły Miloopa, Pievo, Adam Bałdych Imaginary Project oraz Natalia Przybysz z programem poświęconym Janis Joplin.

Sportowy i aktorski gwiazdozbiór

W ramach cyklicznej imprezy Tenisowy gwiazdozbiór tym razem odbędzie się mecz Artyści kontra Sportowcy. Udział w nim zapowiedzieli m.in. Szymon Ziółkowski, Sebastian Chmara, Maja Włoszczowska, Marcin Daniec oraz Urszula Dudziak.

W tradycyjnym tenisowym turnieju gwiazd zobaczymy kilka nowych twarzy. Przyjedzie do Szczecina Stefan Friedmann, Paweł Orleański i hip-hopowiec Mezo. Poza tym jest szansa byśmy zobaczyli ponownie Jerzego Janowicza, który wystąpić ma w grze pokazowej (wysokie miejsce w rankingu ATP uniemożliwia mu udział w turnieju głównym).

Utrzymana została cena biletów. Karnet normalny, ważny przez cały turniej to koszt 120 zł, a ulgowy - 70 zł.