14 października rozpoczną się Spotkania Teatralne OKNO. To przegląd z bogatymi tradycjami organizowany od 1998. Z założenia prezentuje i promuje różnorodne nurty poszukiwań w dziedzinie teatru. Pokazuje sztukę eksperymentalną, nowatorską, ale także dociera do źródeł tradycji działań o charakterze performatywnym.

W tym roku do Teatru Kana na OKNO opatrzone  hasłem „Północ/Północny Zachód,  przyjadą artyści  z takich krajów jak Dania, Belgia, Finlandia, czy Norwegia. Pierwsza  część  festiwalu - od 14 do 22 października, poświęcona będzie historii  Odin Teatret (jednego z najważniejszych europejskich teatrów laboratoryjnych) oraz jej założycielowi Eugenio Barbie (reżyserowi i badaczowi kultury, twórcy Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA). Druga (od 4 do 6 listopada), dotyczyć będzie eksperymentalnej sztuki performatywnej jak to pisują organizatorzy „bazującej na bezkompromisowym minimalizmie i redukcji środków teatralnych”.

W ramach całego programu zobaczymy pokazy filmów i metod pracy (na które  wstęp jest wolny). Na 18 października zaplanowano w Kanie spotkanie z Eugenio Barbą i prezentację książki „Spalić dom. Rodowód reżysera”. Poprowadzi je Leszek Kolankiewicz. W kolejnych dniach (19 i 20-go) w Teatrze Lalek „Pleciuga” dwukrotnie zostanie pokazany najnowszy spektakl Odin Teatret „The Chronic Life” (bilety 20 i 30 zł). Pozostałe informacje na temat „zawartości” OKNA można znaleźć w naszym kalendarzu wydarzeń.