Ikona polskiego rocka, jeden z najpopularniejszych DJ i producentów w Polsce, legendarny kabaret. Poznaliśmy gwiazdy Dni Gryfina 2024. O dobrą zabawę w majówkę zadba doborowe grono artystów.

Dawka rapu, indie rocka i nieśmiertelne przeboje

Dni Gryfina 2024 tradycyjnie odbędą się w terminie 1 – 3 maja. To już 26. edycja, ale w tym roku szczególna ze względu na 770-lecie nadania Gryfinu praw miejskich. Główne wydarzenia odbywać się będą na Nabrzeżu Miejskim nad rzeką Odrą, gdzie stanie scena plenerowa. W programie m.in. występy gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz lokalnych artystów, a także zawody sportowe. Wstęp na imprezę jak zawsze wolny.

Pierwszego dnia na gryfińskiej scenie pojawi się francusko-polski zespół BEMY. Grupa założona przez braci Mattię i Eliego Rosinskich wzięła udział w szóstej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”, zajmując w finale drugie miejsce. W ich muzyce można znaleźć inspiracje takimi gatunkami jak indie, french electro czy blues. Kiedy wybuchła pandemia, muzycy założyli konto na TikToku, a publikowane tam covery polskich piosenek po francusku szybko stawały się viralami, zdobywając miliony wyświetleń. W 2023 roku wydali drugi album studyjny zatytułowany „Sorry not Sorry”. 

Tego samego wieczoru do zabawy porwie Mr. Polska – jeden z najbardziej intrygujących twórców europejskiej sceny muzycznej, twórca hitu „Złote Tarasy”. Holenderski raper i piosenkarz o polskich korzeniach występuje solowo i jako członek formacji Nouveau Riche. Współpracował z takimi wykonawcami jak Malik Montana (stworzyli razem hity „Pistolet” czy „Jagodzianki”), Bedoes („Marzenia”), Paluch („Sknerus Mckwaczor”), Yellow Claw czy Kizo. Tworzy muzykę z pogranicza rapu, grime’u, dubstepu, trapu oraz electro house’u i brostepu.

Gwiazdą wieczoru będzie Kasia Kowalska. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wokalistek na polskiej scenie muzycznej, twórczyni nieśmiertelnych przebojów „A to co mam”, „Spowiedź”, „Antidotum”, „Być tak blisko”, „Oto ja”, „Co może przynieść nowy dzień”, „Wyrzuć ten gniew”, „To co dobre”, „Aya”, już po raz czwarty wystąpi na gryfińskiej scenie.

Klimat najlepszych europejskich klubów

Drugiego dnia imprezy scena będzie należeć do jednego z najpopularniejszych DJ i producentów muzycznych w Polsce – GROMEE. Artysta tworzy głównie muzykę dance, pop, house i EDM, współpracuje z największymi studiami na świecie. Na jego koncertach publiczność może poczuć się jak w najlepszych klubach Europy i usłyszeć największe światowe hity w starannie wyselekcjonowanych remixach, a także numery samego artysty. Najbardziej znane utwory wykonawcy to m.in. „Follow You” (gościnie WurlD ), „Runaway” (gościnnie Mahan Moin), „Fearless” (gościnnie May-Britt Scheffer) czy nagrany z Golec uOrkiestrą „Górą Ty”.

To oczywiście nie wszystko. 2 maja zaplanowano również występ ikony polskiego rocka Małgorzaty Ostrowskiej. Jedna z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych polskich wokalistek ma na swoim koncie wiele przebojów, zarówno z okresu współpracy z Lombardem „Szklana pogoda”, „Gołębi puch”, „Adriatyk, ocean gorący”, „Taniec pingwina na szkle”, jak i solowych: „Rzeka we mnie”, „Słowa”, „Lawa”, „Szpilki”, kultowa „Meluzyna”.

Tego samego wieczoru w Gryfinie wystąpi legendarny kabaret Koń Polski, który w całej Polsce kojarzony jest z najbardziej znaną kabaretową parą – Marianem i Helą. Będzie można posłuchać na żywo również zespołu Rabeatz, którego gra oscyluje wokół klimatów reggae, dub, d'n'bass, chill pop.

Trzeci dzień gryfińskiej majówki to tradycyjnie wydarzenia sportowe, czyli Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy, w ramach którego zaplanowano półmaraton, nordic walking na 10 km oraz bieg na 10 km.

Program Dni Gryfina 2024:

1 MAJA 2024

➤ Teatr Tańca EGO VU (grupa młodsza)

➤ oficjalne otwarcie Dni Gryfina 2024

➤ BARNIM

➤ BEMY

➤ MR. POLSKA

➤ KASIA KOWALSKA

2 MAJA 2024

➤ recytatorzy z pracowni Violiny Janiszewskiej

➤ Wiesław Markowski

➤ zapowiedź Wielkiej Bitwy Gryfińskiej vol. 2

➤ wokaliści z pracowni Piotra Ostrowskiego

➤ RABEATZ 

➤ KOŃ POLSKI

➤ MAŁGORZATA OSTROWSKA

➤ GROMEE 

3 MAJA 2024

➤ 8. Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy

12:00 - start półmaratonu, nordic walking 10 km

12:20 - start biegu na 10 km

Szczegóły na bieg.dnigryfina.pl

Dodajmy, że 1 i 2 maja o godzinie 23:50 będzie kursował dodatkowy pociąg na trasie Gryfino – Szczecin Główny. 

Szczegółowe informacje na https://www.facebook.com/dnigryfina oraz https://gdk.com.pl/