Podwyżki mają być procedowane na piątkowej komisji rady miasta, a już we wtorek mogą być przegłosowane przez radnych. To kolejna podwyżka cen opłat za wywóz śmieci w ostatnim czasie. W listopadzie 2020 roku radni przegłosowali podwyżki, które weszły w życie w styczniu. Już od nowego roku te stawki przestaną być aktualne. Temat pojawił się w programie „Studio wSzczecinie.pl”.


„Kwota ta pozwoli na zmniejszenie ryzyka ponownego deficytu w systemie zagospodarowania odpadami”

Zmiany są istotne i na pewno wywołają w mieście poważne dyskusje. Jesienią 2020 za wywóz śmieci w przeliczeniu na metr sześcienny wody płaciliśmy 7,50 zł, od stycznia 2021 już 8,80 zł, a od stycznia 2022 zapłacimy 9,30 zł. Z kolei za odbiór i zagospodarowanie odpadów właściciele nieruchomości jednorodzinnych zapłacą w przyszłym roku 105 złotych miesięcznie, obecnie jest to niecałe 100 zł, a rok wcześniej były 94 zł. W projekcie uchwały są również rozróżnione inne podziały wywozu odpadów.

„Aktualne stawki według szacunków przygotowanych w związku z pracami nad budżetem miasta na rok 2022, w tym budżetem systemu zagospodarowania odpadami w Szczecinie, nie zapewnią pokrycia kosztów systemu zagospodarowania odpadami. Ponadto w wyniku przyjęcia ustawy, w przypadku metody naliczania opłat od ilości zużytej wody, opłata nie może wynosić więcej niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu na jedną osobę ogółem. To zmniejszy przychody w porównaniu z rokiem 2021, ale skala tego zmniejszenia jest niewiadomą” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. „Kwota ta pozwoli na zmniejszenie ryzyka ponownego deficytu w systemie zagospodarowania odpadami”.

W uchwale – tak jak dotychczas – rozróżnione są stawki dla osób np. posiadających przydomowe kompostowniki. Zachowano także rozróżnienia dla osób segregujących i niesegregujących odpady. Projekt ten ma trafić pod obrady już na najbliższej sesji rady miasta.

Karygodne czy konieczne? Radni gorąco dyskutują o podwyżkach

Radni o projekt zostali zapytani podczas ostatniego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl”. Część nie ukrywała zaskoczenia uchwałą. Jak się okazało otrzymali oni ją do wglądu we wtorek po południu.

– Mieliśmy spotkanie z panem prezydentem w piątek i ja o tej uchwale nic nie wiem. Nie poprę tego. Wiem, że mają być jakieś decyzje odnośnie wywozu odpadów zielonych – mówiła radna Urszula Pańka.

– Na sesję za tydzień jest bardzo dużo uchwał tytułem zmian w opłatach za odpady zielone. Będziemy mieć ten temat na komisji w piątek i będziemy o tym rozmawiać pierwszy raz. Ostatni raz przy komputerze byłam o 16:00 i jeszcze tej uchwały nie widziałam, ale jak wpłynęła to pewnie będzie w porządku obrad. Nie znam tej uchwały, nie miałam jeszcze możliwości zapoznania się – dodała radna Jolanta Balicka.

– Uchwała numer 216 i tam jest ewidentna podwyżka za wywóz śmieci. To jest karygodne – skomentował Maciej Ussarz z Prawa i Sprawiedliwości.

– Mam wrażenie, że radni współrządzący są coraz częściej zaskakiwani decyzjami prezydenta. Najpierw komunikacja miejska, a teraz podwyżki opłat. W tej koalicji nie ma dialogu. To są wszystko w tym mieście jednoosobowe decyzje – mówiła Edyta Łongiewska-Wijas, radna niezrzeszona.

Do tematu będziemy wracać.