ZDiTM przypomina, że 1 kwietnia to czas zmian w taryfie biletowej. To także nowości w ramach Strefy Płatnego Parkowania i nowa linia autobusowa w jej obrębie. Komunikacja miejska stanieje, a SPP się powiększy i zdrożeje.

Obniżenie cen biletów okresowych ma zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Sieciówki tańsze będą o około 20 zł. I tak, od kwietnia normalny imienny na linię zwykłą dzienną kupimy za 60 zł, imienny sieciowy na linie zwykłe dzienne i nocne z wyjątkiem turystycznych za 80 zł, imienny na 1 linię pospieszną za 80 zł, imienny sieciowy na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych za 140 zł. Sieciowy na okaziciela na wszystkie linie z wyjątkiem turystycznych będzie kosztować 150 zł.

– Komunikacja miejska jest jednym z najważniejszych elementów żywej, miejskiej tkanki. Rozwój miast uzależniony jest właśnie od polityki zrównoważonego transportu. W Szczecinie proces zmian rozpoczął się kilka lat temu i wciąż trwa. Jego kulminacja jeszcze przed nami, dlatego wynikiem szerokiej dyskusji na ten temat są planowane zmiany w strefie płatnego parkowania, co pociąga za sobą następne decyzje – mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM.

Również od 1 kwietnia w obrębie strefy kursować będzie nowa linia – nr 90. Będzie ona jeździć w dni powszednie od 6:00 do 18:00 z częstotliwością co 15 minut. Będzie miała charakter okólny. Jak informuje Pieczyńska, trwają ostatnie prace przy ustalaniu przystanków na trasie.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Będzie większa i droższa

Strefa Płatnego Parkowania w obecnej postaci nie spełnia swojego podstawowego zadania, jakim jest rotacja aut na wymaganym poziomie. Średnia liczba wolnych miejsc w strefie w godzinach szczytu spadła do krytycznego poziomu 2,9 proc. Jeszcze gorzej jest na obrzeżach strefy. Prawidłowy poziom wolnych miejsc to 15-30 proc.

W nowym cenniku nie ma abonamentów rocznych, w zamian będzie abonament na wybraną liczbę dni roboczych (maks. 23) w cenie 30 zł/dzień dla strefy A i 20 zł/dzień dla B. Abonamenty miesięczne (150 zł za strefę B i 240 zł za strefę A) będą dostępne tylko dla osób i firm płacących podatki w Szczecinie. Roczna opłata zryczałtowana dla mieszkańca strefy wzrośnie z 96 do 360 zł. Za pierwszą godzinę w strefie B zapłacimy 2,8 zł (teraz 1,6), a w strefie A 3,6 zł (teraz 2,8). Nowością będzie opłata zerowa za pierwsze 15 minut.

– Cennik szczecińskiej SPP nie był zmieniany od 2012 roku. Większość dużych polskich miast podniosła ceny w roku 2020. W Lublinie pierwsza godzina w A kosztuje 3,90 zł, w Poznaniu za pierwszą godzinę w Śródmiejskiej Strefie Parkowania Centrum kierowcy płacą 7 zł, w Krakowie pierwsza godzina w strefie A kosztuje 6 zł. 4 stycznia br. weszły w życie nowe stawki opłat Warszawie. Pierwsza godzina postoju 3,90 zł, druga 4,60 zł, trzecia 5,50 zł. We Wrocławiu od marca w strefie A za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 7 zł – przedstawia Pieczyńska.

Oprócz zmiany w cenniku kierowcy muszą pamiętać o tym, że granice SPP się powiększą.