Podczas prac w rejonie pl. Zgody odkopano zbiornik przeciwpożarowy z czasów II wojny światowej. Betonowa konstrukcja zostanie rozebrana.

Zbiornik odsłonięto już kilka miesięcy temu. Była to niespodzianka dla budowlańców, bo nie figurował on na dostępnych planach. Teraz miasto poinformowało o odkryciu. Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły, są więc zdjęcia, dzięki którym można zajrzeć do wnętrza podziemnego obiektu.

– Szczegółowe ustalenia wskazały, że to przeciwpożarowy zbiornik, który został wybudowany w latach 40. ubiegłego wieku. Takie konstrukcje budowano w miastach o zwartej zabudowie, które szczególnie narażone były na pożary powstałe w wyniku nalotów dywanowych – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Zbiorniki przeciwpożarowe powstawały w czasie wojny w różnych częściach miasta. Większość z nich to prostu odkryte baseny. Zdarzały się jednak również takie podziemne konstrukcje. Los tej pod al. Wojska Polskiego jest już presądzony.

– Po dalszych ustaleniach i stwierdzeniu, że nie jest to część aktualnie używanej infrastruktury miasta i z racji kolizji z planowaną nową infrastrukturą, podjęto decyzję o usunięciu znaleziska – mówi Piotr Zieliński.

Przebudowa al. Wojska Polskiego powinna zakończyć się najpóźniej w sierpniu. Wykonawcą prac o wartości 80 mln zł jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.