Firma Windar Renovables podpisała z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście umowę na dzierżawę działki na Ostrowie Grabowskim, w pobliżu miejskiej spalarni odpadów. Hiszpanie zbudują tam fabrykę elementów wież wiatrowych. To inwestycja o wartości przekraczającej 100 mln euro, która zapewnić ma ponad 400 nowych miejsc pracy.

Złożone we wtorek podpisy były zwieńczeniem długiego procesu negocjacji, który rozpoczął się 1,5 roku temu. Obie strony przyznają, że po drodze nie brakowało problemów, ale udało się wypracować kompromis. W październiku podpisano umowę przedwstępną, a teraz przypieczętowano porozumienie.

Elementy wielkich wież, powstające w fabryce na 17 hektarach

W zakładzie planowanym na Ostrowie Grabowskim powstawać będą elementy zarówno morskich, jak i lądowych wież wiatrowych, a także ich fundamenty oraz konstrukcje masztów i wież metalowych. Zapowiedziano, że fabryka zacznie działać w pierwszej połowie 2026 roku.

– Będzie to inwestycja o wartości ponad 100 mln euro. Stworzymy 450 miejsc pracy – mówił Orlando Alonso, prezes Windar Renovables. – Pomimo tego, że jesteśmy firmą zagraniczną, już czujemy się częścią Polski. Nie zawiedziemy waszego zaufania.

Fabryka powstanie na terenie o powierzchni 17 ha. Jej najważniejszą częścią będzie budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych Będą tam 4 nawy przemysłowe i magazyn do przechowywania surowców potrzebnych do produkcji. Obok stanie mniejszy budynek pomocniczy przeznaczony do montażu wewnętrznych elementów.

„Szczecin staje się hubem przemysłu offshorowego”

Poza inwestycją firmy Windar, w dwóch lokalizacjach działalność rozwijać będzie duńska spółka Vestas, które chce w Szczecinie produkować łopaty (Skolwin) i gondole (Ostrów Brdowski) turbin wiatrowych. A port, wspólnie z Orlenem, buduje w Świnoujściu port instalacyjny dla takich morskich konstrukcji.

– Szczecin staje się hubem przemysłu offshorowego – podkreślał Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ. – Mamy nadzieję, że wokół tego stworzy się całą sieć powiązań nowego biznesu i nowych technologii, przyciągając nowych inwestorów i kolejne miejsca pracy. Myślimy, że inwestycja firmy Windar będzie kolejnym bodźcem do tego, aby region zachodniopomorski stał się tym, który wskazuje nowe kierunki rozwoju.

Z planów budowy nowej fabryki cieszą się również przedstawiciele magistratu. – W całym tym procesie negocjacji, miasto starało się stworzyć dobry klimat wzajemnego zrozumienia obu stron. To inwestycja jakże istotna w budowaniu morskiej historii Szczecina, ale także otwierająca nowy rozdział związany z branżą offshore – komentował Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji.

Budowane w Szczecinie elementy mają w większości trafiać na morskie farmy wiatrowe rozwijane na Bałtyku i Morzu Północnym.