Firma Vestas przygotowuje się do budowy na Skolwinie fabryki łopat do turbin wiatrowych. Pełna produkcja powinna ruszyć tam w 2026 roku. To jednak nie jest jedyna inwestycja Duńczyków w Szczecinie. Rok wcześniej uruchomią montaż gondoli do turbin wiatrowych w dawnej fabryce ST3 Offshore na Ostrowie Brdowskim (obok MSR Gryfia).

Budowana od podstaw fabryka na Skolwinie powstanie przy papierni. Zaplanowano tam hale produkcyjne wraz z częścią socjalno-administracyjną. W zakładzie produkowane będą łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas – V236-15.0 MW. Wygenerowanych ma zostać ponad tysiąc miejsc pracy.

– Vestas zamierza być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową – podkreśla Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas.

Wcześniej zapowiadano, że powstające w Szczecinie elementy turbin wiatrowych posłużą m.in. do budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, którą będą realizować Grupa Orlen i Northland Power.

„Dwie fabryki lidera o światowej renomie”

W drugiej szczecińskiej fabryce Vestas zapowiadanych jest 700 miejsc pracy. W tym przypadku wykorzystana zostanie infrastruktura dawnego zakładu ST3 Offshore, który Duńczycy kupili od syndyka masy upadłościowej. Posłuży do montażu gondoli turbin wiatrowych.

– Liczę na to, że Szczecin w najbliższym czasie stanie się offshorową stolicą Polski. Dwie fabryki lidera o światowej renomie w tak krótkim czasie i właśnie w naszym mieście to ewenement na skalę europejską, a może i światową – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

– Polska dokonuje transformacji swojego systemu energetycznego i jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej, z dobrymi warunkami wietrznymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rozwijającą się branżę wiatrową i może stać się hubem morskiej energetyki wiatrowej dla regionu Morza Bałtyckiego i reszty Europy – dodaje Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe.

Będzie też trzecia fabryka

Inwestycję z sektora offshore zapowiada w Szczecinie również hiszpański Windar. W zakładzie, który jest planowany na Ostrowie Grabowskim (w pobliżu spalarni odpadów), mają powstawać elementy zarówno morskich, jak i lądowych wież wiatrowych, a także ich fundamenty oraz konstrukcje masztów i wież metalowych.