Mali i duzi fani lotnictwa powinni odwiedzić w najbliższych dniach Galerię Kaskada. Na interaktywnej wystawie „Marzenie o lataniu” (10-25 lutego) można nie tylko zobaczyć z bliska przekrój Airbusa 320 czy model szybowca Lilienthala, ale też wsiąść do helikoptera czy własnoręcznie sprawdzić jak działają niektóre prawa fizyki i awiacji.

Wystawa składa się z siedmiu stanowisk tematycznych. Dwa z nich można znaleźć na wysokości wejść do Kaskady od strony Placu Żołnierza i od ul. Kaszubskiej. Pozostałe umieszczono na poziomie -1.

– Wystawa była prezentowana już wcześniej w innych miastach w obiektach firmy ECE Polska i wszędzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz po raz pierwszy można ją zobaczyć w Szczecinie. To wyjątkowa okazja, by bawić się i uczyć jednocześnie – mówił Norbert Fijałkowski, dyrektor Centrum Galeria Kaskada.

„Fajne jest to, że można coś przy nich samemu poruszać i porobić”

Eksponaty od razu zwróciły uwagę gości Galerii Kaskada. Największym z nich jest model szybowca Otto Lilienthala, jednego z pionierów awiacji. Pod nim umieszczono mniejsze modele samolotów, których konstrukcje miały olbrzymi wpływ na rozwój lotnictwa.

– Dopiero zaczynamy zwiedzać, ale już nam się podoba – opowiadała nam mama, która przyglądała się modelom z córką. – Trafiłyśmy na wystawę przez przypadek, ale na pewno poświęcimy trochę czasu, by przyjrzeć się wszystkim eksponatom. Fajne jest to, że można coś przy nich samemu poruszać i porobić.

Można szeroko rozłożyć ręce i własnym ciałem sterować samolotem

Niemal przy każdym stanowisku tematycznym są bowiem elementy interaktywne. Zapewniają nie tylko dobrą zabawę, ale przy okazji można się sporo nauczyć. Dowiedzieć się, dlaczego samoloty w ogóle latają. Sprawdzić, jakie prawa fizyki panują w przestworzach. A nawet zobaczyć, co sprawia, że jabłko spada zawsze w dół. Albo po prostu szeroko rozłożyć ręce i własnym ciałem sterować samolotem na ekranie.

– Bardzo fajnie, że taka wystawa powstała. W galerii handlowej zwróci na nią uwagę wiele osób. Duża część z nich na pewno nie miała okazji, by lecieć helikopterem, a tutaj można sprawdzić, jak wygląda on w środku – mówiły Wiktoria i Sofia, tuż po tym jak wysiadły z kokpitu takiego helikoptera.

Tuż obok można usiąść w kabinie pasażerskiej Airbusa 320. Są też inne elementy samolotów, jak np. model turbiny silnika CRISP. Jest również oryginalny sharklet Airbusa A321, czyli przypominająca płetwę rekina końcówka doczepiana do skrzydeł, by zmniejszyć opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa i emisję CO2

Odlotowe ferie w Galerii Kaskada

Wystawę „Marzenie o lataniu” będzie można zwiedzać do końca ferii, czyli do 25 lutego. Dostępna jest cały czas, w godzinach otwarcia Galerii Kaskada. Na pewno w wielu rodzinach będzie to ważny punkt w planowaniu atrakcji dla najmłodszych.

– To propozycja Kaskady, dla tych, którzy spędzają ferie w Szczecinie. Zarówno dla mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych. Przygotowaliśmy ją z myślą nie tylko o małych i dużych fanach lotnictwa, ale o wszystkich osobach, które chcą spędzić ten zimowy czas efektywnie ­– podkreśla dyrektor Norbert Fijałkowski.

I rzeczywiście, planowane są już pierwsze wycieczki na lotniczą wystawę. – Robię zdjęcia wszystkich eksponatów i pokażę je wnukowi. Chcę, żeby zobaczył jakie atrakcje tutaj czekają i zdecydował, czy będzie chciał przyjść – tłumaczył nam pan Tomasz.

Szczegółowe informacje o ofercie Kaskady dostępne są na stronie: https://www.galeria-kaskada.pl/.