Ta postać jest na pewno dobrze znana fanom muzyki filmowej. Karolina Rec, czyli Resina współtworzyła przecież m.in. soundtrack do nominowanego do Oscara filmu „Królik po berlińsku” oraz skomponowała utwory do „Dwóch papieży”. 17 września ta bardzo ceniona wiolonczelistka wystąpiła w ramach cyklu Soundlab w Filharmonii w Szczecinie, prezentując na żywo przedpremierowo projekt „Speechless”.
Szczególna aura
Jej album, zatytułowany po prostu „Resina”, wydany w 2016 roku, zebrał wiele pozytywnych ocen. Kolejny – „Traces” – jeszcze podwyższył jej notowania w świecie muzyki alternatywnej. Także występy klubowe przyczyniły się do tego, że zyskała uznanie odbiorców. Podczas każdego z nich nie tylko gra na wiolonczeli, ale dodaje do tego wokalizy i loopy, proponując bardzo ciekawy, nieprzeciętny przekaz. Od dłuższego czasu wspiera ją na scenie perkusista Mateusz Rychlicki, czyli jeden z założycieli grupy Kristen (znany też z grup Dynasonic i Kobieta z wydm).
Tak też było tego wieczoru, ale „Speechless” to projekt jeszcze bogatszy, ponieważ Resina do współpracy zaprosiła Chór Kameralny 441 z Gdańska. Udział tego zespołu wokalnego niewątpliwie nadał całemu wydarzeniu szczególną aurę.
Godzinne misterium
Usłyszeliśmy godzinne misterium dźwiękowe, w którym wiolonczelowe pasaże łączyły się z szeptami, głosem ptaków, szumem drzew. Pozornie lapidarny zestaw brzmień ewoluował w coraz ciekawsze struktury muzyczne, a elektronika oraz perkusyjne figury ubarwiały ten program, który w wersji studyjnej zostanie wydany pod koniec roku. My mogliśmy jako jedni z pierwszych usłyszeć te utwory (planowany jest też występ w Warszawie), a zatem reakcje publiczności były zapewne bardzo istotne dla Resiny i jej współpracowników. Okazały się bardzo ciepłe, widzowie bezsprzecznie docenili te niełatwe w odbiorze, ale poruszające kompozycje.
W listopadzie na VOD
Chór, który poprowadziła Anna Wilczewska nie był jedynie dodatkowym elementem całego przekazu, ale nierzadko wysuwał się na pierwszy plan, a w finałowym utworze Sylwia Holeksa-Wilkowska wykonała także znakomitą, niemalże ekstatyczną partię solową (co ciekawe na przygotowywanej do wydania płycie zaśpiewała ją sama Resina). W filharmonicznym cyklu Soundlab mieliśmy już do czynienia z wieloma bardzo ciekawymi projektami. ale występ Resiny należy do tych, które zapewne szczególnie warto będzie sobie przypomnieć w przyszłości, a jest taka możliwość ponieważ został już nagrany. Od 18 listopada będzie dostępny na platformie VOD Filharmonii w Szczecinie. Wcześniej, bo 23 października, w ramach Soundlabu pod hasłem „Inspired By Bach” Wojciech Kostrzewa oraz Szczecin Philharmonic Big Band zaprezentują „Suite for big-band and electronics” i będzie to prapremierowe wykonanie tego dzieła.
Komentarze
0