„Afera na Dubois 1” rozpędza się na dobre. Jak się okazało po spotkaniu mieszkańców kamienicy, która niebawem zostanie odcięta od świata, z zarządcą nieruchomości, służebność tej kamienicy nie przysługuje wspólnocie mieszkaniowej, a gminie miasto Szczecin. To oznacza, że deweloper budujący od ponad 16 lat budynek przy ul. Dubois 2 tak naprawdę pozbawił służebności gminę, a gmina… nawet o tym nie wiedziała. Mieszkańcy są zszokowani.

Zarządca nieruchomości o krytycznej sytuacji przy ul. Dubois 1 dowiedział się… niecałe dwa tygodnie temu. „Lokatorski ewenement”

Sprawa mieszkańców z kamienicy przy ul. Dubois 1 znalazła się na ustach szczecinian, urzędników oraz deweloperów po ubiegłotygodniowym reportażu wyemitowanym w ramach cyklu „Interwencje wSzczecinie.pl”. Pokazaliśmy patową sytuację mieszkańców, którzy zostaną pozbawieni możliwości dojścia do swoich lokali, gdy przy ul. Parkowej rozpocznie się legalna inwestycja dewelopera KMJ „Parkova Nova”. Sprawa jest bardzo skomplikowana, bo służebność lokalowi przysługuje z drugiej strony, czyli od ulicy Dubois, ale od przynajmniej 16 lat w tym miejscu stoi betonowy płot, a wejścia od ulicy nie ma.

Dziennikarz portalu wSzczecinie.pl uczestniczył w spotkaniu zarządcy nieruchomości oraz mieszkańców. Jak się okazuje, firma Perfekt administruje obiektem od stycznia 2023 roku, a o patowej sytuacji mieszkańców dowiedziała się… niespełna dwa tygodnie temu. Zarządczynie wspólnoty od razu rozpoczęły działanie, o czym poinformowano mieszkańców podczas spotkania.

– Próbujemy załatwić służebność poprzez wykup podwórka, które należy obecnie do gminy miasto Szczecin. Inna opcja to także przejście przez podwórko od strony ul. Dubois 3 oraz wzdłuż płotu postawionego przy nieruchomości znajdującej się przy ul. Dubois 2. Oczekujemy udostępnienia prześwitu bramowego przez dewelopera i trwają na ten temat rozmowy. Składamy wnioski do miasta. Nie zostawimy ich samych – mówi Marta Woldańska, zarządca wspólnoty mieszkaniowej. – Ta sytuacja to jest lokatorski ewenement. Pierwszy raz w historii spotykamy się z czymś takim.

Dlaczego ZBiLK pozwolił na to, by zablokować mu służebność? Skandaliczna sytuacja na Dubois 1

Spotkanie z mieszkańcami kamienicy przy ul. Dubois 1 przebiegało spokojnie, ponieważ zarządca tak naprawdę zaledwie od kilkunastu miesięcy ma ten budynek pod swoją jurysdykcją. Jak dowiedzieli się mieszkańcy, jest wiele niejasności, które muszą zostać wyjaśnione.

Zaskoczeniem była między innymi informacja, kto tak naprawdę miał służebność przejścia do budynku przy ul. Dubois 1. Okazuje się, że nie miała jej wspólnota mieszkaniowa, a gmina miasto Szczecin. Faktycznie więc deweloper stawiający budynekprzy ul. Dubois 2 zablokował służebność gminie, a ta nigdy nie wystąpiła o jej przywrócenie, co pozwala na wysnucie tezy, że przez przynajmniej 16 lat (w 2008 roku pojawiły się pierwsze informacje o płocie) nie dokonywano żadnej inwentaryzacji tego terenu.

– Deweloper, który buduje obiekt „Parkova Nova”, zgodził się na wydzielenie ścieżki, by mieszkańcy mieli dostęp do budynku, jednak tylko do 10 sierpnia. Potem konieczne będą wykopy, które uniemożliwią mieszkańcom wejście od strony ul. Parkowej. Pojemniki na śmieci będą teraz dla mieszkańców na tyłach sklepu Społem, ale też tymczasowo do 10 sierpnia. Robiliśmy wszystko, naprawdę głowiliśmy się, by tę sytuację opanować – mówi Barbara Kazimierska, prezes firmy Perfekt zarządzającej wspólnotą.

Przedstawicielki zarządcy wspólnoty przekazały, że deweloper budujący przy ul. Dubois 2 jest do całej sytuacji bardzo negatywnie nastawiony i nie zamierza wyburzyć płotu. Zgodził się jednak, by… przesunąć go o pół metra w stronę swojej działki. Tak naprawdę nie zmienia to jednak sytuacji mieszkańców.

– Działamy w urzędzie miasta. Rozmawiamy między innymi o tym, by lokatorzy mieli prawo do wykupu działki gminy miasto Szczecin z bonifikatą, co pozwoli na przywrócenie służebności. Ta działka jest miastu niepotrzebna, a mieszkańcom jest niezbędna – mówiła dalej Barbara Kazimierska.

Mieszkańcy zgodzili się, by rozpoczęto procedurę wykupu terenu miejskiego, co da im większe prawa do zarządzania terenem przed kamienicą. Teraz własność wspólnoty wytyczona jest „po obrysie” kamienicy. Jednocześnie zobowiązano obecne na spotkaniu przedstawicielki Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, by zorientowały się, dlaczego właściciel obiektu przy ul. Dubois 2 zablokował służebność dla terenu miejskiego.