W ostatnich latach mówiło się, że Arkadiusz Marchewka szykuje się do startu w wyborach na prezydenta Szczecina. Spekulacje straciły na sile, gdy Marchewka został wiceministrem infrastruktury. Kto więc wystartuje z ramienia PO? Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że w przyszłym tygodniu regionalne władze PO mają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem, po czym zapadną ostateczne decyzje. We wczorajszym programie Studio wSzczecinie.pl Marchewka nie odciął się jednoznacznie od spekulacji, że jednak jego start jest możliwy.

Najpierw chciał być prezydentem, teraz mówi się, że niekoniecznie

Poseł Arkadiusz Marchewka wydawał się oczywistym kandydatem na prezydenta Szczecina. Obecnie trwają jeszcze rozmowy, czy popularny poseł i wiceminister zmierzy się z Piotrem Krzystkiem.

– Deklaracje są takie same cały czas. Praca dla Szczecina jest dla mnie najważniejsza. Jesteśmy od kilkudziesięciu dni odpowiedzialni za sprawy całej Polski. Zajmuję się gospodarką morską, a nasze miasto tym stoi. Zaangażowanie w sprawy miasta z pozycji wiceministra jest dla mnie wielką szansą i wielką odpowiedzialnością. Gospodarka morska jest w rękach kogoś ze Szczecina, a nie spoza miasta. Myśląc o wyborach samorządowych, musimy podjąć najlepszą decyzję – mówił Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury we wtorkowym Studiu wSzczecinie.pl. 

– To nie jest decyzja, którą można podjąć od pstryknięcia palcem. Patrzę na to z wielką odpowiedzialnością – tłumaczył. – Nie ukrywam, że regularnie rozmawiam o sprawach miasta z Piotrem Krzystkiem i dyskutujemy o partycypacji w tym, co się w Szczecinie dzieje. Mieszkańcy, oddając na nas głosy, chcą, żebyśmy mieli wpływ na nasze miasto. Rozmowy nie są sfinalizowane, ale atmosfera jest bardzo sprzyjająca – mówił dalej Arkadiusz Marchewka.

Ostateczne decyzje w sprawie wyborów samorządowych mają zapaść w ciągu dwóch tygodni. – Rozmawiamy, wszystkie scenariusze są na stole, analizujemy warianty możliwe do realizacji. Wszystko jest możliwe – zapowiedział Arkadiusz Marchewka. – Jestem gotowy podjąć się tego wyzwania – zadeklarował Marchewka. 

Marchewka, Jaskulski, Biskupski czy Krzystek?

Arkadiusz Marchewka pozostaje więc najbardziej prawdopodobnym kandydatem na prezydenta Szczecina z ramienia PO, ale wiele scenariuszy jest jeszcze analizowanych. Poparcie dla Piotra Krzystka jest możliwe, ale nie jest pewne. Problemem jest to, że Krzystek buduje silne listy do rady miasta i sejmiku. Platforma nie wystawiając swojego kandydata, faktycznie wyklucza się z debaty na szczeblu zarządzania miastem.

Poza Marchewką albo poparciem Krzystka spekuluje się, że chętny do startu miałby być Patryk Jaskulski. Młody poseł PO osiągnął spektakularny sukces w wyborach parlamentarnych, wyprzedzając m.in. posłów Artura Łąckiego i Grzegorza Napieralskiego. Jaskulski miałby być namawiany do startu przez środowiska posła Sławomira Nitrasa.

W mediach pojawiła się również informacja o możliwym starcie Marcina Biskupskiego. Radny z Prawobrzeża mógłby wystartować, gdyby na start nie zdecydował się Arkadiusz Marchewka, ale to raczej najmniej realny scenariusz.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.