Od 1 sierpnia zaczęła działać nowa pętla zbudowana w ramach węzła przesiadkowego przy stacji kolejowej w Podjuchach (ul. Metalowa). Zatrzymują się tam autobusy linii nr 66, 85, 533 i 904. Nie ma natomiast linii 61, gdyż na jej przedłużenie zabrakło pieniędzy.

Na nową pętlę docelowo mają zostać przeniesione wszystkie autobusy, które miały końcowy przy ul. Szlamowej. Autobusy linii 61 na razie będą musiały jednak zostać na starej pętli. Niemożliwe okazało się przedłużenie ich trasy o odcinek długości ok. kilometra.

– Na ten moment nie mamy na to środków. Dysponujemy ograniczonym budżetem i musimy najpierw zwrócić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej, żeby zabezpieczyć odpowiednie środki na przyszłość – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Dopiero pozyskanie odpowiednich pieniędzy pozwoli wydłużyć trasę linii 61. Wtedy przyjdzie czas na dyskusję o likwidacji pętli przy ul. Szlamowej. Na razie będzie ona funkcjonowała w nieco ograniczonej formie, bo zlikwidowano tam punkt kasowy.

Nowa pętla przy ul. Metalowej składa się z czterech peronów dla autobusów. Na każdym są wiaty przystankowe i dwustronne tablice Systemu Informacji Pasażerskiej. Obok powstał parking samochodowy typu Park&Ride i rowerowy Bike&Ride. Inwestycja objęła też m.in. budowę zaplecza socjalno-kasowego, przebudowę chodników i oświetlenia ulicznego.

Całość ma być wygodnym węzłem przesiadkowym w ramach planowanej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Budowa kosztowała 11,6 mln zł.