Choć Laibach to grupa, która ma dość różnorodną i bogatą dyskografię, to ten singiel jest swego rodzaju ewenementem na tle pozostałych ich dokonań. „1 VIII 1944. Warszawa” to tytuł tego wydawnictwa. Po raz pierwszy utwory na nim zawarte zostaną wykonane na żywo w Łodzi podczas festiwalu Soundedit, który potrwa od 23 do 25 października.
Płyta Laibach
 
Laibach to słoweński zespół założony w latach osiemdziesiątych, który jest kojarzony ze sceną industrialną, ale zyskał szerszą popularność dzięki własnym wersjom utworów The Beatles, Queen i Opus. Pomysł by nagrać utwory kojarzone z Powstaniem Warszawskim, to propozycja Narodowego Centrum Kultury, a sesja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słoweńcy wykonali zlecenie, nagrywajac trzy utwory. 
 
Pierwszy czyli "Warszawskie dzieci”  to w interpretacji  Laibacha nowa jakość. Literacki pierwowzór (tekst Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego) został połączony z fragmentem „Serca w plecaku” (w wersji angielskiej), a do tematu skomponowanego przez Andrzeja Panufnika  "doklejony" został fragment Preludium Op. 28, No. 15 Chopina. Śpiewa swoim mocnym, charakterystycznym szeptem Milan Fras, a całość to dopieszczona produkcyjnie, perfekcyjna układanka dźwiękowa.
 
Drugie nagranie ("Zog Nit Keyn Mol") zaczyna się od  smyczkowego wstępu, jest śpiewana tak w oryginale w jidysz, ale także w angielskim tłumaczeniu przez Milana i Borisa Benko. Kompozycja została doprawiona  sekwencjami typowymi dla muzyki elektronicznej. Ostatni numer to  utwór „Mach Dir Nichts Daraus”  z 1943 roku. Spokojna, kabaretowa piosenka została zaśpiewana w całości po niemiecku przez Minę Špiler, do której dołącza w tle Milan. Tu także właczono elementy z muzyki współczesnej (pulsujący beat) co sprawia, że całość jest artystycznie intryugująca i warta uwagi. W sumie to tylko kilkanaście minut muzyki, ale pomysłów i interesujących niuansów, jest w tych utworach tak wiele, że warto wracać do nich wielokrotnie.
 
Na łódzkim festiwalu Soundedit zespół Laibach wystąpi dokładnie 24 października o godz.19.00, a trzy godziny wcześniej w klubie "Wytwórnia" rozpocznie  się spotkanie z muzykami, które poprowadzi Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury.
 
Program festiwalu
 
23 października (czwartek)  pierwzego dnia festiwalu odbędzie się szkolenie  dla realizatorów produkcji koncertowych, które będzie prowadził Steve Bush (Meyer Sound).   doświadczenie, jakie zdobył pracując jako akustyk wielu znanych wykonawców, np.: Norah Jones. Przyjemność sprawia mu nie tylko uczenie innych, ale także praca w studiach nagraniowych.
 
W piątek – 24 października pojawi się w Łodzi - Karl Bartos (współpracował z Kraftwerk przy pierwszych, najważniejszych płytach zespołu, obecnie pracuje jako producent muzyczny i wykładowca), a Jordan Reyne (wokalistka The Eden House, która śpiewała we „Władcy Pierścieni”) poprowadzi warsztat „Koncerty w cyberprzestrzeni, czyli jak czerpać radość i korzyści z koncertów w Internecie”.
 
W sobotę gala wręczenia statuetek „Człowieka ze Złotym Uchem” będzie głównym punktem programu, a  poprzedzą ją  koncerty i warsztaty, podczas których można będzie otrzymać dużą dawkę  wiedzy  o produkcji mzuyki. W czasie  dyskusji panelowej jej uczestnicy zagłębią się w temat roli polskiej muzyki w realizacji misji radia publicznego. Muzyczne wystepy przygotuja Patrick Wolf, Lech Janerka oraz John Cale.