Od 1954 roku rozgrywane są zawody lekkoatletyczne poświęcone pamięci Janusza Kusocińskiego. Po raz drugi organizacja memoriału przypadła naszemu miastu. Zawody odbędą się 21 lipca na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym.

Janusz Kusociński był polskim lekkoatletą urodzonym w 1907 roku. Był złotym medalistą olimpijskim w 1932 roku zdobył również w srebrny medal w pierwszych Mistrzostwa Europy. W trakcie II wojny światowej stanął w szeregach i bronił stolicy naszego kraju. Po upadku Warszawy przyłączył się do konspiracji – co zakończyło się aresztowaniem przez gestapo. W wieku 33 lat ginie rozstrzelany przez hitlerowców.

W tym roku wypada 58. Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, po raz drugi jest organizowany w Szczecinie. Zawody znalazły się w kalendarzu European Athletics Outdoor Premium Meetings, w związku z tym należą do grona najważniejszych imprez. Zazwyczaj memoriał był odbywał się w czerwcu, tegoroczna edycja wyjątkowo zostanie przeprowadzona w lipcu. Zawody skupiają czołówkę polskich lekkoatletów, ale w mityngu startują również zawodnicy zagraniczni.

Od pierwszej edycji memoriał skupiał największe gwiazdy lekkoatletyki, które swoimi występami czciły pamięć Janusza Kusocińskiego. Na przestrzeni 58 lat w memoriale wzięli udział tacy sportowcy jak Władimir Kuc, Ruth Fuchs, Jan Železný, Irena Szewińska, Monika Pyrek, Kamila Skolimowska, Wilson Kipketer i wielu innych sportowców.

21 lipca na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym widzowie będą mieli okazję zobaczyć zmagania sportowców m.in. w takich dziedzinach jak skok wzwyż, rzut oszczepem, trójskok, bieg na 3000 m i rzut młotem.

Od 9 lipca można kupić bilety na 58. memoriał Janusza Kusocińskiego. Sprzedaż biletów prowadzi Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie przy ul. Niepodległości 1 (e-mail: cit@mosrir.szczecin.pl) od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-17:00 oraz w soboty od 09:00 do 16:00. Cena biletu to 5 zł.

Szczegółowy program w naszym kalendarzu wydarzeń.