Sport oczywiście jest uprawiany przez coraz większą ilość Polaków. Aktywności sportowe to zresztą ulubione zajęcie wiele osób w różnym wieku na całym świecie. Trzeba jednak brać także pod uwagę to, aby sporty były uprawiane z głową. Chodzi oczywiście o nasze bezpieczeństwo. W tym kontekście należy zauważyć, że kontuzje zawsze w zasadzie towarzyszyły sportowcom. Jeżeli zaczynasz trenować intensywnie, to prędzej czy później odczujesz, że niejednokrotnie ciało twoje będzie się buntowało.
Wystarczy porozmawiać z jakimś zawodowym sportowcem, abyśmy się dowiedzieli, że kontuzje to bardzo częste zjawisko w sporcie. Nie będzie omijać nawet tych najbardziej doświadczonych sportowców no i oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że poważny uraz może wykluczyć nas z treningów na wiele miesięcy. Niejednokrotnie też nawet wtedy, gdy zachowujemy bardzo dużą odpowiedzialność podczas trenowania i jesteśmy ostrożni to i tak niektórych sytuacji nie możemy uniknąć. Zerkaj na zagranie.com/typy-dnia/ i ciesz się fantastyczną zabawę w typowanie wyników spotkań.
Jak postępować w przypadku pojawienia się kontuzji?
Oczywiście bez względu na to, czy chodzi o realizowany planowo trening, czy też może o sytuację, gdy wystąpiła już kontuzja, zawsze musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Co to będzie oznaczało w praktyce? Jeżeli dojdzie do kontuzji, to oczywiście musimy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niestety w praktyce wiele osób w Polsce po prostu ignoruje takie sytuacje, wychodząc z założenia, że problem jest chwilowy i za chwilę sam zniknie. W konsekwencji kontuzje mogą pogarszać jeszcze na stan zdrowotny, a może dochodzić wtedy nawet do bardzo groźnych chorób.
Najważniejsze więc będzie skontaktowanie się ze specjalistą, który będzie mógł zdiagnozować problem no i zaproponuje jakieś najlepsze opcje leczenia. Naturalnie bardzo często też możemy uniknąć takich problemów na przykład w sportach zespołowych. Przypadkowo możemy na przykład zderzyć się z innym zawodnikiem lub po prostu biegnąc, nastąpimy na nierówność i noga nam się skręci. Sportowcy mają wyćwiczone pewne uniki, ale w praktyce nawet one nie zawsze będą się sprawdzały. Opieka trenera i lekarza jest więc niezbędna, jeżeli chcemy szybko wyjść z poważnego lub mniejszego problemu z kontuzją. Czasami niezbędne jest zaprzestanie ćwiczeń, a w innych sytuacjach ich ograniczenie. Zawsze jednak niezbędna będzie rehabilitacja. Wtedy właśnie zwiększamy szansę na szybki powrót do zdrowia i ponownego uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.
Jak złagodzić ból przy kontuzji?
Na pewno jednym z bardziej nieprzyjemnych zjawisk w takich sytuacjach będzie ból, który będzie oczywiście świadczyć o tym, że wystąpiła kontuzja albo bardzo duży uraz. Złagodzenie takich negatywnych skutków może być zrealizowane na wiele sposobów. Przede wszystkim sięga się po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrą opcją w przypadku zapalenia mięśni będzie także żel przeciwzapalny, który po prostu wcieramy w konkretne miejsce. Takie artykuły kupujemy w aptekach bez recepty i charakteryzują się one niemal natychmiastowym działaniem. To jednak nie wszystko, bo musimy także brać pod uwagę różnego rodzaju zabiegi.
Chodzi oczywiście o rehabilitację, która w dzisiejszych czasach jest rzeczywiście dopracowana w każdym szczególe i mamy dostęp do najróżniejszych zabiegów i ćwiczeń. Doświadczony rehabilitant dopasowuje je indywidualnie, dzięki czemu możemy zawsze wzmocnić konkretne mięśnie, ale także zwiększyć zakres konkretnych ruchów, jeżeli chodzi, chociażby o uszkodzone stawy. Poza tym takie aktywności będą uzupełnione zabiegami fizykoterapeutycznymi. To między innymi laseroterapia albo terapia ultradźwiękowa. Może to być również elektrostymulacja no i oczywiście kinesiotaping.
Czy można ćwiczyć pomimo kontuzji?
Mityczne jest też założenie, że każda kontuzja będzie się kończyć absolutnym wykluczeniem z aktywności sportowej. Wszystko zależy od tego, jak bardzo poważny był uraz i czy wyrządził jakieś poważniejsze szkody. Czy możemy dalej ćwiczyć, o tym zadecyduje lekarz i fizjoterapeuta.
Komentarze
0