Budynki o takiej konstrukcji i historii można w Szczecinie policzyć na palcach jednej ręki. Drewniany dom przy ul. Mickiewicza 1 jest obecnie niezamieszkany, ale miasto przygotowuje go do zbycia w przetargu.

To dwukondygnacyjny budynek, który powstał w 1872 roku. Ściany wykonane zostały w drewnianej konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą i szalowanej deskami powyżej parteru. Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2014 r., został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Szczegółowo opisany jest w artykule Eweliny Jarzemskiej i Barbary Makowskiej - „Ostatnie drewniane domy Szczecina”(Monument 9).

Jeszcze do niedawna XIX-wieczny dom był zamieszkany. Teraz okna i drzwi są już na głucho zamknięte i zabezpieczone. Jakie plany wobec tego budynku ma właściciel, czyli Gmina Miasto Szczecin?

- Nieruchomość przy ul. Mickiewicza 1 jest przygotowywana przez urząd miasta do zbycia w przetargu. Znajdują się na niej dwa budynki: mieszkalny i gospodarczy. Budynek mieszkalny wraz z parcelą wpisany jest do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Aktualnie jest wolny (były w nim dwa lokale mieszkalne), wyłączony z eksploatacji i zabezpieczony – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

XIX-wieczny dom jest wyjątkowy nie tylko ze względu na rzadko spotykaną w Szczecinie drewnianą konstrukcję. To również świadectwo przepisów obowiązujących w szczecińskiej twierdzy. Aż do 1873 r. (wtedy podjęto decyzję o likwidacji twierdzy) miasto było otoczone pasem fortyfikacji. W odległości 800 kroków od nich nie mogła powstać żadna budowla.

Na dalszym przedpolu (kolejne 500 kroków) zabudowa była dopuszczalna, ale przy zachowaniu rygorystycznych reguł. Budynki mogły mieć co najwyżej dwie kondygnacje, dopuszczano jedynie drewnianą lub szkieletową konstrukcję. W przypadku zagrożenia, na żądanie komendanta twierdzy, takie budynki przechodziły do dyspozycji wojskowych. Mogli oni zarządzić ich rozbiórkę lub spalenie. Wszystko po to, by nie stały się potencjalnym schronieniem dla nacierającego wroga.

Budynek przy ul. Mickiewicza 1 jest jednym z zaledwie czterech zachowanych do dzisiaj drewnianych domów, które powstały według tych reguł na przedpolu twierdzy. To położone po sąsiedzku wille przy ul. Mickiewicza 2 (mieści się tam reaktywowany niedawno klub Sorrento) i al. Wojska Polskiego 70 oraz budynek przy ul. Dubois 6.

Zobacz też:

Od 6 lat stoi pusty. Co dalej z „Domem Marynarza”?

Zabytkowa willa, w której niedawno runął dach, ma doczekać się gruntownej modernizacji