Dawny akademik, dziesięciopiętrowy wieżowiec przy ul. Malczewskiego, od niemal sześciu lat stoi pusty. Uniwersytet Szczeciński planuje sprzedać tę nieruchomość, podobnie jak budynki przy ul. Mickiewicza 69 i al. Wojska Polskiego 107-109.
„Dom Marynarza” został w 2012 roku zamknięty decyzją straży pożarnej. Użytkowany jest tylko przylegający do wieżowca pawilon, w którym działa m.in. Teatr „nie ma”. US ocenił, że remont akademika jest nieopłacalny. Najpierw rozważano zburzenie budynku, teraz zdecydowano o wystawieniu tej nieruchomości na sprzedaż.
Kiedy przetarg?
Problemem jest jednak jedna z działek wchodząca w skład nieruchomości. Chodzi o teren wzdłuż ul. Żubrów, na którym stoi dwupiętrowy budynek. Realizowany jest w nim projekt „Laboratoria Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Szczecińskiego eLBRUS”, którego ciągłość musi zostać zachowana do grudnia 2019 roku..
- Nieruchomość zostanie postawiona do sprzedaży po uzgodnieniach prawnych lub bez działek 48/11 i 6/1 [to na nich stoi budynek przy ul. Żubrów – red.] – informuje Julia Poświatowska-Szumiło, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Szczecińskiego.
„Dom Marynarza” pierwotnie użytkowany był przez Polską Żeglugę Morską, a później przez Polskie Linie Oceaniczne. Od 1988 administruje nim Uniwersytet Szczecińskie. Teraz nieruchomość jest wyceniana przez uczelnię na blisko 15 mln zł.
Sprzedaż i konsolidacja
Wcześniej na przetarg trafiły inne nieruchomości Uniwersytetu Szczecińskiego, który chce skonsolidować rozproszone po całym mieście budynki dydaktyczne wokół kilku wybranych centrów akademickich.
W ubiegłym roku uczelni udało się wreszcie sprzedać dawną stajnię przy ul. Rycerskiej. Nadal nie ma natomiast chętnych na budynek przy ul. Mickiewicza 69. Niedawno ogłoszono drugi przetarg, ale ponownie pozostał on bez rozstrzygnięcia. Cena wywoławcza wynosiła 4 mln zł. Następna nieruchomość, którą wkrótce będzie można kupić to budynek przy al. Wojska Polskiego 107-109 (niedaleko skrzyżowania z ul. Piotra Skargi).
- Środki ze sprzedaży budynków dydaktycznych przeznaczone będą na inwestycje i poprawę stanu obiektów istniejących w kampusach: Krakowska, Piastów, Wielkopolska oraz Mickiewicza. Konsolidacja uczelni wokół kilku centrów akademickich polegać ma na skupieniu uczelnianych obiektów w kilku głównych kampusach na mapie Szczecina, przede wszystkim przy al. Piastów, przy ul. Krakowskiej/Cukrowej oraz przy ul. Wielkopolskiej/al. Papieża Jana Pawła II – podkreśla Julia Poświatowska-Szumiło.
Zobacz też:
Wyburzą aż 17 starych budynków. Miasto szuka wykonawcy, który wykona rozbiórki
Komentarze
19