Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych po raz drugi ogłosił przetarg na rozbiórkę czterech kamienic na Niebuszewie. Chodzi o budynki przy ul. Krasińskiego 95 (front i oficyna) i 96 oraz przy ul. Niemierzyńskiej 31. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, gdyż wybrany wykonawca nie przystąpił do podpisania umowy.

Kamienice przeznaczone do wyburzenia powstały w ostatnich latach XIX wieku. Według wizji sprzed lat kolidują z planami poszerzenia ul. Krasińskiego i budowy nowej ulicy w prostej linii łączącej rondo Giedroycia z ul. Niemierzyńską. Prawdopodobnie pomysł ten nigdy nie zostanie zrealizowany. A nieremontowane budynki są w bardzo złym stanie technicznym, od dawna nikt tam nie mieszka.

Wcześniej rozebrana została kamienica przy ul. Krasińskiego 97 (z muralem z Mieczysławem Karłowiczem). Miasto zmieniło natomiast plany wobec budynków przy ul. Niemierzyńskiej 3 i 4, które kiedyś też miały być rozebrane. Później był pomysł sprzedaży tej działki (z zobowiązaniem do zachowania kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 3), ale nie zgodzili się na to radni. Teraz magistrat zamówił ekspertyzę, w której chce zbadać czy możliwe jest zachowanie obu kamienic (lub co najmniej ich elewacji zewnętrznych) i jaki byłby koszt takich prac budowlano-konserwatorskich.

Nowy przetarg dotyczący rozbiórki kamienic na Niebuszewie obejmuje również inne nieruchomości. Łącznie wyburzonych ma zostać 17 budynków. Poza tymi wcześniej wspomnianymi, jeszcze trzy były kiedyś budynkami mieszkalnymi. To kamienice przy ul. Kościelnej 15 i 18 na Stołczynie oraz czynszówka przy ul. Światowida 89A na Gocławiu.

Poza tym zburzonych ma zostać pięć budynków użytkowych (al. Powstańców Wielkopolskich 40, ul. Bogusława 24 (oficyna), ul. Łokietka 28 (oficyna) oraz ul. Żupańskiego 9 i 15), cztery budynki gospodarcze (ul. Krakowska 24, al. Powstańców Wielkopolskich 38, ul. Maklerska, ul. Sławomira 16) oraz garaż przy ul. Królowej Jadwigi 22.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 20 lutego o godz. 9. Przetarg podzielony jest na pięć części.

Zobacz też:

Wyburzyli okazały przedwojenny budynek. Czy to nie powinien być zabytek?