Melomani będą zachwyceni! Nowy sezon artystyczny 2018/2019 w Operze na Zamku rozpocznie się od wyczekiwanej światowej prapremiery, a później napięcie jeszcze wzrośnie... Sprzedaż biletów już się rozpoczęła, więc warto poznać szczegóły najważniejszych wydarzeń.
Sekta w Operze. Prapremiera „Guru”
Ostatnie dni sekty, przewodzonej przez Wielebnego Jonesa, jej demonicznego lidera, to temat libretta francuskiej opery „Guru”. Spektakl oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w Gujanie w 1978 roku. Doszło wówczas do zbiorowego samobójstwa ponad 900 osób... Jak mówi dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel: – To będzie chwila refleksji nad tym, czym jest wpływ, do jakiego stopnia poddajemy się manipulacjom.
Operę skomponował Laurent Petitgirard do libretta Xaviera Maurela. Reżyserem szczecińskiej inscenizacji jest Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. W roli dyrygenta wystąpi zaś sam kompozytor. Także obsada solistyczna jest znakomita. To m.in.: bas Huub Claessens, tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna, znana m.in. z filmu „Ludwig” L. Viscontiego. Światowa prapremiera „Guru” będzie miała miejsce 28 września 2018. W ramach cyklu OPERAcja Student, bilety na to wydarzenie (14 kwietnia 2019 r.) będzie można kupić w cenie 25 zł dla siebie i osoby towarzyszącej.
„Dzieci z dworca ZOO” na prestiżowym festiwalu Tanztendenzen
21 października na inauguracji Tanztendenzen, Opera na Zamku zaprezentuje spektakl „Dzieci z dworca ZOO”. Będzie to jubileuszowa, 20. edycja tego prestiżowego festiwalu poświęconego nowym trendom tańca współczesnego. W związku z tym rozszerzono program i festiwal odbędzie się nie tylko tradycyjnie w Greifswaldzie, ale też w Schwerinie i Szczecinie.
Baletowy spektakl o historii młodej narkomanki Christiane F. i jej rówieśników na szczecińską scenę wróci w lutym 2019 roku.
Wielki utwór wojenny
Na 31 października zaplanowano pierwsze wydarzenie dotyczące setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Połączone zespoły artystyczne Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greisfwaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” będą prowadzone przez dwóch dyrygentów! Pod batutami Floriana Csizmadii oraz Jerzego Wołosiuka wykonają „Requiem wojenne” Benjamina Brittena. W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl. W warstwie literackiej ten łaciński tekst liturgiczny łączy się z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który zginął jako żołnierz w ostatnich dniach pierwszej wojny światowej. 15 listopada utwór zostanie wykonany także w Berlinie podczas koncertu z udziałem kanclerz Angeli Merkel.
700 głosów na 11 listopada
– Na samym początku tego roku zwróciliśmy się z prośbą, aby szczecinianie wybrali utwory, które chcą zaśpiewać. Zaproponowaliśmy kilkadziesiąt pieśni, dość powszechnie znanych, lubianych, rozpoznawalnych, związanych z naszą historią i mieszkańcy wybrali kilkanaście tytułów. 11 listopada 2018 roku w Operze na Zamku wspólnie z widownią, zaśpiewamy koncert „700 głosów na 100 lat niepodległości – mówi Jacek Jekiel. Wystąpią też chóry działające w teatrze pod kierownictwem Małgorzaty Bornowskiej. Podczas koncertu zabrzmią m.in. „Czerwone maki”, „Wojenko, wojenko” i „Pierwsza Brygada”. Bilet wstępu będzie kosztował 100 groszy!
Genialny „Proces” w wydaniu operowym
Bardzo ważnym wydarzeniem na początku 2019 roku będzie niewątpliwie kameralna opera „Proces” (oparta na słynnej powieści Kafki). To dzieło skomponowane przez bardzo cenionego współczesnego kompozytora Philipa Glassa (który w ubiegłym roku skończył 80 lat).
– To kompozytor, którego znamy głównie z muzyki filmowej, a jest on autorem ponad 20 oper, w tym słynnego tryptyku dotyczącego Einsteina, Gandhiego i Echnatona. My zaprezentujemy nową operę, która powstała w 2014 roku i była prawykonana w Covent Garden – mówi Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku.
„Proces” zobaczymy po raz pierwszy w Polsce 19 stycznia w Szczecinie. Warto dodać, że autorem libretta jest reżyser i scenarzysta, Christopher Hampton.
„Pajace” wracają. Ponad czasem, ponad miejscem
Z kolei 9 marca 2019 roku to data, którą powinni zapamiętać ci, którzy chcą zobaczyć „Pajace” Ruggera Leoncavalla oraz „Gianni Schicchi” Giacoma Pucciniego. Opera na Zamku przygotuje bowiem sceniczną wersję plenerowej produkcji w reżyserii Michała Znanieckiego, pokazanej w Teatrze Letnim w sierpniu 2017 r.
– Mam nadzieję, że ta nieco frywolna, sarkastyczna historia Pucciniego i pełna patosu, dramaturgii opowieść Leoncavalla stworzą niezapomniany klimat tego wieczoru, ponad czasem, ponad miejscem… – mówi o tym spektaklu Jacek Jekiel.
Rok Moniuszki w baletowym ujęciu
Na fanów tańca współczesnego 19 maja czeka premiera „Wieczór baletów polskich – w ramach Roku Moniuszkowskiego”, złożony z dwóch dzieł jednoaktowych: „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśń o ziemi” Romana Palestra. Autorami choreografii są twórcy z absolutnego baletowego topu – laureat Nagrody im. Kiepury, Robert Bondara oraz dyrektor baletu narodowego na Malcie, Paolo Mangioli.
Opera także nad morzem
Opera na Zamku jeszcze przed nowym sezonem zachęca także do udziału w jej występach wyjazdowych. W ramach Letniego Festiwalu Operowego w Świnoujściu (6 lipca), Siemczynie (7 lipca) i Kołobrzegu (8 lipca) wystawione zostaną przedstawienia ,,Opera na plaży”. Będzie to gala operowa - benefis Wielkiego Turnieju Tenorów z udziałem jego zwycięzców. Później Opera wróci do Świnoujścia (14 lipca) i Kołobrzegu (16 lipca), by zaprezentować spektakl muzyczny „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego“ – przygotowany z okazji 150. rocznicy śmierci Gioacchino Rossiniego. To spektakl z udziałem solistów gościnnych oraz artystów Opery na Zamku, w reżyserii Natalii Babińskiej.
Komentarze
0