O tym, że taka sytuacja jest możliwa, szeptano w kuluarach już od pewnego czasu… Podczas przemówienia po ostatniej premierze Teatru Współczesnego w Szczecinie („Giselle, tańcz!”) Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny tej instytucji, niejako żegnał się ze Szczecinem. Dziś wiemy, że reżyser wyjedzie do Krakowa.

To w związku z ogłoszonymi dziś przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynikami konkursu na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie im. Heleny Modrzejewskiej.

O kierowanie instytucją ubiegali się Dorota Ignatjew, dyrektorka Teatru Nowego w Łodzi oraz Bartosz Szydłowski, dyrektor krakowskiego teatru Łaźnia Nowa. Podczas konferencji z udziałem ministry Hanny Wróblewskiej ogłoszono, że na nowego dyrektora rekomendowana jest Dorota Ignatjew. Już wcześniej wiadomo było, że jeżeli wygra ona konkurs, to na dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie wskaże Jakuba Skrzywanka. I tak się stało. 

„Gratulujemy Jakubowi i dziękujemy za te wspólne trzy sezony. Obecnie razem dalej pracujemy nad programem przyszłego sezonu, którego szczegóły ogłosimy już wkrótce, wraz z nazwiskiem osoby, która stanie na czele zespołu artystycznego” – napisał zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie w swoich mediach społecznościowych. 

Nowe stanowisko Jakub Skrzywanek ma objąć 1 września br. 

Funkcję dyrektora artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakub Skrzywanek pełnił od końca 2021 r. W tym czasie wyreżyserował głośne spektakle „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” oraz „Sen nocy letniej”. Za swoje dokonania otrzymał m.in. Paszport Polityki oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina (2023 rok). Wraz z całym zespołem pracowników prowadził akcję „Teatr to nie jest firma”, mającą zwrócić uwagę władz miasta na bardzo trudną sytuację finansową miejskiej instytucji.