Raport „Polish Cities of the Future 2017/18” opracował portal fDi Intelligence, należący do grupy Financial Times. Szczecin został sklasyfikowany w trzech kategoriach podkreślających atrakcyjność miasta pod względem: przyciągania inwestorów, rozwoju biznesu oraz kosztów życia.
Szczecin najwyżej uplasował się w rankingu dużych miast pod względem kosztów życia. Zajął 4. miejsce, za plecami Białegostoku, Łodzi i Bydgoszczy. Porównywano takie wskaźniki jak ceny paliwa, hoteli, cenę zakupu/sprzedaży gruntów rolnych oraz średnie miesięczne wynagrodzenie brutto.
Wśród miast przyjaznych dla biznesu Szczecin ulokowano na 8. pozycji. Eksperci brali pod uwagę takie czynniki, jak: odsetek ludności z wykształceniem wyższym, liczbę firm opartych na nowoczesnych technologiach, migracje ludności oraz ogólną liczbę firm z kapitałem zagranicznym. Szczecin w tym zestawieniu przegrał nie tylko z większością innych dużych miast (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Łódź), ale również z Grodziskiem Mazowieckim. Wyprzedził m.in. Gdynię i Katowice.
Stolicę Pomorza Zachodniego sklasyfikowano również w rankingu oceniającym strategię przyciągania inwestorów. Szczecin znalazł się na 12. miejscu. Oceniano kluczowe inicjatywy podnoszące atrakcyjność inwestycyjną, projekty infrastrukturalne i w zakresie planowania przestrzennego, zachęty inwestycyjne (np. w postaci zwolnień podatkowych), formy wspierania inwestorów w trakcie oraz po zrealizowaniu inwestycji. Zdaniem analityków fDi Intelligence najlepiej w Polsce te kryteria spełnia Wrocław. Przed Szczecinem znalazły się m.in. również: Krosno, Piła, Tarnów i Dąbrowa Górnicza. Za plecami zostawiliśmy za to Warszawę, Poznań, Gdańsk.
W generalnym rankingu polskich miast przyszłości zwyciężyła po raz kolejny Warszawa. Za stolicą uplasowały się Kraków, Wrocław i Poznań. Szczecina zabrakło w czołowej „dziesiątce”, która została opublikowana. Miejsca dla niego nie było również w klasyfikacjach dotyczących potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i stylu życia oraz infrastruktury i komunikacji.
Komentarze
5