W Szczecinie rozwija się rynek magazynowy, jest najmniej galerii handlowych i najwyższy procent biurowych pustostanów. Tak w skrócie wygląda Szczecin na tle innych dużych polskich miast (aglomeracji) według rocznego raportu „Market Insights” przygotowanego przez firmę doradczą Colliers International.
W raporcie aglomeracje porównywane są m.in. pod względem rozwoju nowoczesnego rynku biurowego, magazynowego i handlowego. Analizowany jest stan na koniec 2016 roku i przedstawiane są prognozy na kolejne miesiące. W odniesieniu do stolicy zachodniopomorskiego najkorzystniej kształtuje się trend w odniesieniu do rynku magazynowego.

Będzie dużo więcej nowoczesnej powierzchni magazynowej
Na obszarze metropolitarnym Szczecina realizowane są obecnie dwie największe inwestycje w tej branży, centra logistyczne firmy Amazon (161,5 tys. mkw. powierzchni) oraz Zalando (130 tys. mkw.). To obiekty magazynowe projektowane i budowane specjalnie według indywidualnych preferencji, dedykowane konkretnemu odbiorcy (BTS – z ang. build-to-suit).

Gdy dodać inne trwające inwestycje, według danych Colliers International, w budowie znajduje się łącznie 313 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. To oznacza olbrzymi wzrost podaży. Na koniec 2016 r. łączne zasoby magazynowe w Szczecinie wynosiły bowiem tylko 186,9 tys. mkw. Liderem w tej branży są: Warszawa (3,1 mln mkw.), Górny Śląsk (2 mln mkw.), Poznań (1,6 mln mkw.), Wrocław (1,4 mln mkw.) i Łódź (1,37 mln mkw.). Szczecin może wskoczyć w 2017 roku na 6. miejsce z podażą powierzchni magazynowej w wysokości ok. 0,5 mln mkw.

Mniej biurowych pustostanów, ale wciąż najwięcej procentowo
Według danych zebranych przez Colliers International na koniec 2016 roku w Szczecinie niezagospodarowanych było 14,7% powierzchni biurowej. Co prawda biurowych pustostanów jest coraz mniej, bo rok wcześniej stanowiły one 18,8 %, ale wciąż jest to najwyższy wynik wśród największych miast w Polsce. Minimalnie wyprzedzamy pod tym względem Warszawę (14,2% pustostanów) i Katowice (14%). W Łodzi jest tylko 6,2% niezagospodarowanej powierzchni biurowej.

Analitycy, którzy przygotowali raport „Market Insights” zauważają, że spadek współczynnika liczby pustostanów to efekt niskiej aktywności deweloperskiej. W 2016 roku powierzchnia biurowa powiększyła się tylko o budynki Storrady Park Offices (7,4 tys. mkw.). Teraz w budowie są 3 biurowce (łącznie 28,7 mkw.), a podaż przestrzeni biurowej wynosi w Szczecinie 156 tys. mkw. Mniej jest tylko w Lublinie (140 tys. mkw.), zdecydowanym liderem jest Warszawa (5 mln mkw.), przed Krakowem (915 tys. mkw.) i Wrocławiem (847 tys. mkw.)

Najmniej centrów handlowych
Wbrew opinii wielu mieszkańców Szczecin wciąż pozostaje najmniejszym i najmniej nasyconym rynkiem handlowym wśród największych miast w Polsce. Chodzi tutaj o zasoby powierzchni handlowej w nowoczesnych centrach. Według klasyfikacji Colliers International w stolicy zachodniopomorskiego jest 11 galerii handlowych o łącznej powierzchni 280,3 tys. mkw. Oznacza to, że na tysiąc mieszkańców przypadają 503 mkw. takich sklepów. Dla porównania bezkonkurencyjna pod względem wielkości jest Warszawa (48 centrów, 1,5 mln mkw.), a biorąc pod uwagę nasycenie sklepów – Poznań (862 mkw. na tysiąc mieszkańców).

Autorzy raportu pokazują, że rynek nowoczesnych centrów handlowych w Szczecinie nie rozwija się. W 2016 roku nie oddano do użytku żadnego nowego obiektu. W 2017 planowane jest tylko powiększenie Galaxy (o 17 tys. mkw) i Outlet Parku (o 3,5 tys. mkw)

Cały raport „Market Insights” przygotowany przez Colliers International można przeczytać tutaj.