Warsztaty ogrodnicze, artystyczne, kino plenerowe czy zajęcia sportowe. To wszystko może się odbywać w zielonym zakątku w Szczecinie. Potrzebna jest tylko Wasza pomoc. 30 pomysłów z całej Polski walczy o część z puli miliona złotych na realizację. Wśród nich jest jeden zgłoszony ze Szczecina - Sąsiedzki Ogród Kultury.
Szczecinianie są dumni z wszechobecnej zieleni, a tej nigdy za wiele. Do takiego wniosku doszli członkowie Fundacji Na Odrze, którzy chcą zagospodarować wolną działkę przy ulicy Świętego Ducha. Chcą zrealizować swój pomysł dzięki środkom z programu granatowego Lechstarter organizowanego przez Kompanię Piwowarską Lech i Fundację Urban Forms.

Tyle zieleni w całym mieście

- Idea narodziła się kiedy siedzieliśmy w TRAFO na tarasie i patrzyliśmy jak bardzo zaniedbana jest przestrzeń, którą muszą oglądać mieszkańcy ze swoich okien – opowiada Patryk Paluszek z Fundacji Na Odrze. – W tym samym czasie wystartował Lechstarter. To zachęciło nas do działania. Założyliśmy zespół: Aleksandra Słowiak, Małgorzata Zyska, Adam Nieszporek, Maciej Pietruszka i ja, Patryk Paluszek.

Fundacja chce stworzyć zielony zakątek otwarty dla szczecinian i turystów. Działka, na której miałby powstać Sąsiedzki Ogród Kultury znajduje się w sąsiedztwie ulicy Wyszyńskiego, kilkadziesiąt metrów od nadodrzańskich bulwarów. W tym miejscu miałyby się odbywać warsztaty ogrodnicze, artystyczne, kino plenerowe, spotkania kulturalne czy zajęcia sportowe. Poza tym, byłaby to idealna przestrzeń wypoczynkowa.

- Wybraliśmy tę przestrzeń ponieważ jest świetnie ulokowana. Prywatny właściciel zgodził się na jej użyczenie jeżeli wygramy w głosowaniu
– tłumaczy Paluszek i dodaje: Jest to też super sposób na aktywizację mieszkańców i dalsze działania na pięknej ulicy Świętego Ducha.

Co znajdziemy na terenie SOKu?

Ogród warzywny, w którym każdy będzie miał swoją przestrzeń do uprawy, szklarnię w namiocie sferycznym, łąkę kwietną oraz rabaty kwiatowe, by odwiedzający mogli nacieszyć swe zmysły powonienia, dotyku i przede wszystkim wzroku. Poza tym, na zrewitalizowanym terenie znajdą się strefy relaksu z gigantycznym hamakiem, trampolinami, leżakami i poduchami. W strefie kultury funkcjonowałoby kino plenerowe oraz odbywałyby się wystawy i warsztaty. Warsztaty artystyczne będą współprowadzone z Trafostacją Sztuki. Ciekawa wydaje się być koncepcja strefy kulinarnej, gdzie działać ma kuchnia plenerowa z barem i wspólną przestrzenią jadalną. Jak zaznacza Fundacja, pomysł wpisuje się w koncepcję Szczecin Floating Garden.Aktywiści są również otwarci na propozycje szczecinian. - Jeżeli ktoś ma pomysł na to jak ulepszyć przestrzeń ogrodu, niech da nam znać. Chętnie rozpatrzymy każdy pomysł, jako że zdecydowanie zależy nam na współpracy z mieszkańcami - mówi Paluszek.

Jak można pomóc?
Uzyskany grant ma zostać przeznaczony na położenie nowych nawierzchni, sadzonki owocowe i warzywne, kwiaty, krzewy, drzewa, infrastrukturę do nawadniania, oświetlenie, budowę ław i siedzisk, drewnianej altany, kompostowników oraz elementów rekreacyjnych i wyposażenia ogrodu. Aby projekt zdobył środki na realizację musi jednak wygrać w internetowym głosowaniu. W 4 kategoriach rywalizuje 40 pomysłów. 5 zwycięskich projektów otrzyma po 100 tysięcy złotych. Sąsiedzki Ogród Kultury jest jedynym projektem zgłoszonym do Lechstarter z województwa zachodniopomorskiego. Pomysłodawcy liczą więc na lokalnych patriotów, którzy będą głosować na nowy miejski ogród dla Szczecina. - Mamy 20 konkurencyjnych inicjatyw – wyjaśnia Patryk. - Szanse mamy bardzo duże, ale potrzebujemy by szczecinianie głosowali na ten projekt. Jeżeli ktoś korzysta z Facebooka zajmie mu to dosłownie dwa kliknięcia dziennie, ale równie łatwo głosować można korzystając z maila.

 

Na projekt można głosować codziennie do 5 czerwca na stronie: www.RobimySok.pl

Partnerami SOKu są Trafo, Freedomes, ZUT, Rada Osiedla Stare Miasto.