– Nie znam drugiego takiego miejsca w Europie. Wielki zamek, tysiące turystów miesięcznie i nie ma gdzie zjeść obiadu ani napić się kawy. To jest niebywałe – mówi nam jeden z gastronomików aktywnie działający w szczecińskim biznesie. Od momentu zamknięcia restauracji Na Kuncu Korytarza na Zamku Książąt Pomorskich nie działa żadna restauracja ani kawiarnia. To się ma zmienić w 2025 roku.

Były Zamkowa i Na Kuncu Korytarza. Nie ma nic

Zamek Książąt Pomorskich to jedna z perełek turystycznych Szczecina. Tym bardziej zaskakujące jest to, że w tym sezonie letnim na miejscu nie można zjeść obiadu ani nawet napić się kawy. Owszem, w okolicy nie brakuje lokali gastronomicznych i kawiarni, ale na samym Zamku nic podobnego już nie znajdziemy.

W 2017 roku zamknięta została restauracja Zamkowa. Był to efekt katastrofy w północnym skrzydle obiektu. Dzierżawca lokalu do dzisiaj jest w sporze sądowym z marszałkowską instytucją kultury.

W 2023 roku po 24 latach działalność zakończyła restauracja Na Kuncu Korytarza, którą prowadził Bolesław Sobolewski. W lipcu ubiegłego roku w rozmowie z naszym portalem ubolewał, że jego prośby dotyczące ulg czynszowych czy korzystniejszego obliczania kosztów energii nie zostały uwzględnione.

– To jest kawał historii. Nasi goście bardzo boleją, że lokal, który był wizytówką Szczecina, będzie musiał zakończyć działalność. Byliśmy zapraszani do Berlina, Brukseli czy Kopenhagi jako kulinarni reprezentanci województwa zachodniopomorskiego. Mam żal do dyrektora Jekiela, że nie podszedł do nas w sposób łaskawszy –  mówił Sobolewski rok temu w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl.

Jasna deklaracja powrotu. Eksperci przewidują sukces

Wiele wskazuje jednak na to, że gastronomia na Zamek powróci, ale nie tak szybko i nie wiadomo jeszcze, kto ją miałby prowadzić. Instytucja planuje ogłosić przetarg, który miałby wyłonić dzierżawcę, ale planowane jest to dopiero po zakończeniu remontu Zamku Książąt Pomorskich.

– Gastronomia wróci na Zamek Książąt Pomorskich, kiedy zakończą się modernizacja tarasów i przebudowa skrzydła północnego. Planowane jest to na połowę roku 2025, ale przy tak złożonej inwestycji trudno mówić o potencjalnej dacie. W miejscu, w którym funkcjonowała restauracja Zamkowa będzie przestrzeń gastronomiczna z częścią zewnętrzną, z pięknymi widokami na Odrę i Morskie Centrum Nauki – zapowiada Jędrzej Wijas, zastępca dyrektora instytucji. Jak dodaje, wizja powrotu gastronomii na Zamek „jest zarysowana bardzo wyraźnie”.

Eksperci nie mają wątpliwości, że gastronomia na Zamku Książąt Pomorskich ma potencjał i jest bardzo oczekiwana przez turystów i mieszkańców.

– Prestiż takiej lokalizacji przyciąga turystów, ale i np. organizatorów imprez okolicznościowych, takich jak komunie czy wesela. Dobry operator będzie wiedzieć, jak takie miejsce poprowadzić, żeby osiągnąć sukces – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Jarosław Figiel, restaurator i szef klastra HoReCa przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. – Wiele zależy od formuły takiego miejsca i pomysłów na niego. Codziennie może być tam trudno o komplet gości, ale w weekendy taka restauracja powinna być pełna turystów – dodaje.