Jest laureatem m.in. takich nagród jak World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP czy Grand Press Photo. Widzieliśmy już jego prace po wizycie w japońskim „Lesie samobójców”, zdjęcia z nowojorskich ulic czy projekt „Children of Siberia”. Tym razem na wystawie zatytułowanej „Notatki z pustki” Tomasz Lazar prezentuje zdjęcia stworzone w czasie pandemii. Można je oglądać w Willi Lentza przy al. Wojska Polskiego 84.

– To jest projekt dokumentalny, który powstawał dzięki pomocy wielu osób. Udało mi się ukazać różne aspekty życia i śmierci w czasie trwania epidemii, a szczególnie wówczas, kiedy niepewność, co będzie dalej, była największa, kiedy jeszcze nie było szczepień i prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa budziły bardzo duży niepokój – mówił Tomasz Lazar na otwarciu wystawy 4 marca.

Artysta, operując czernią i bielą oraz barwami pochodnymi, utrwalił zmienioną z dnia na dzień rzeczywistość społeczną – drastyczne ograniczenia w przestrzeni publicznej, konieczność zachowania dystansu nawet w prywatnych kontaktach, a także pracę ludzi, którzy byli zaangażowani w różny sposób w walkę z wirusem (np. przy dezynfekowaniu ciągów komunikacyjnych).

Są to przede wszystkim zdjęcia, które powstawały w Warszawie, gdzie Lazar obecnie mieszka. Widzimy m.in. opustoszałe wilanowskie osiedle, po którym (w marcu 2020 roku) można było się poruszać jedynie parami lub w pojedynkę „tylko w ważnych sprawach”. Za pośrednictwem tych zdjęć podglądamy to, co się działo w szpitalach, laboratoriach, ale też w salach kinowych czy na basenach, na których trenowali pływacy…

Duże wrażenie wywołuje z pewnością widok nowej części cmentarza w Gdańsku – Łostowicach, uchwycony z powietrza (w maju 2020 roku). Ten teren został wypełniony miejscami pochówku właśnie podczas pandemii. Niewątpliwie bardzo wymowna jest także plansza ze zdjęciem rentgenowskim płuc, która także została umieszczona na tej ekspozycji.

Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie na trzecim piętrze Willi Lentza. Organizatorzy zamierzają zorganizować oprowadzania kuratorskie po ekspozycji. Ich daty zostaną podane wkrótce.