Założyciele Unikie zdobywali doświadczenie w takich firmach jak Nokia, HP, Dell, Microsoft, Symbio. Wiosną ubiegłego roku fińska firma otworzyła oddział w Szczecinie, a do 2023 roku planuje zatrudnić w nim około 100 osób. – Rynek IT jest niezwykle dynamiczny, ale my mamy świetny zespół, pionierskie produkty i projekty, a także konkurencyjne wynagrodzenie – podkreśla Piotr Januszko, country manager w Unikie Poland.

Unikie (z fińskiego “jedyny w swoim rodzaju”) powstała w 2015 roku. Jej założyciele mieli już spore doświadczenie w branży oprogramowania, bowiem pracowali w znanych firmach o ugruntowanych pozycjach (Nokia, HP, Dell, Symbio, Microsoft).

Fińska firma działa w trzech obszarach biznesowych – Automotive, Industry 4.0 oraz Telecom. Prowadzi projekty z największymi przedsiębiorcami z branży IT oraz operatorami telekomunikacyjnymi na świecie. Posiada również własne produkty, jak m.in. POLO.

– Produkt POLO (Port Flow Optimization) umożliwia organizację pracy i przepływ informacji w portach morskich. To panel administracyjno-informacyjny, z którego korzysta już kilkanaście europejskich portów – tłumaczy Piotr Januszko.

Ekspansja na polski rynek

Unikie posiada filie w Finlandii (Tampere, Helsinki, Oulu, Turku, Kokkola, Kuopio), Estonii (Tallinn), Niemczech (Monachium), Szwecji (Goteborg) i Stanach Zjednoczonych (Palo Alto, Boulder). Wiosną ubiegłego roku firma rozpoczęła ekspansję na polski rynek. Zaczęli od Szczecina, a dużą rolę przy wyborze nowej lokalizacji odegrała bliskość Berlina.

– W Niemczech mamy sporo klientów z branży Automotive – wyjaśnia Piotr Januszko. – Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku polski oddział urósł do 20 osób. Naszym celem jest zatrudnić około 100 osób do końca 2023 roku.

Warto dodać, że polski zespół został zaangażowany w prace nad jednym z oryginalnych produktów Unikie.

– To system do zarządzania autami poruszającymi się autonomicznie po ograniczonym obszarze – wyjaśnia Piotr Januszko. – Wyobraźmy sobie, że ktoś podjeżdża pod galerię handlową. Z tym systemem może po prostu wysiąść z samochodu i nie martwić się o parkowanie. Auto samo odjedzie i zaparkuje w dozwolonym miejscu. Kiedy wracamy, samochód już na nas czeka.

Unikie jest jedną z kilku firm na świecie, która rozwija ów system. Kilka tygodni temu byli z nim na targach motoryzacyjnych IAA w Monachium.

– Nasz produkt miał okazję pojeździć najnowszymi modelami BMW, Mercedesa S klasy, Porsche, Forda, Audi – dodaje Piotr Januszko. – To było naprawdę bardzo ciekawe wydarzenie.

Praca w trybie zdalnym i sukces w budowaniu relacji

Szczeciński oddział od początku pracuje w trybie zdalnym. Obecnie zespół rozproszony jest na kilka miast w Polsce. Piotr Januszko podkreśla, że w takim trybie pracy “największym wyzwaniem jest poszukiwanie najlepszych sposobów współpracy i zrozumienia”.

– Rynek IT jest niezwykle dynamiczny, ale my mamy świetny zespół, pionierskie produkty i projekty oraz konkurencyjne wynagrodzenie – podkreśla country manager. – Jako zespół po raz pierwszy spotkaliśmy się w Szczecinie na zakończeniu sezonu letniego. To było niesamowite doświadczenie. Była dobra atmosfera, dużo śmiechu. To sukces w budowaniu relacji zespołu.

Poszukiwani doświadczeni pracownicy, jak i nowicjusze

Warto dodać, że szczeciński oddział Unikie prowadzi ciągłą rekrutację na stanowisko Software Engineer z C++.

– Poszukujemy doświadczonych developerów, ale chętnie porozmawiamy również z tymi, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy – zachęca Piotr Januszko. – W Polsce rekrutujemy także w obszarach dotyczących przetwarzania grafiki 3D i 2D z ukierunkowaniem na rynek automotive. Wkrótce rozpoczniemy dodatkowo rekrutację na stanowisko project leada.

Obecnie szczeciński oddział ma siedzibę w Technoparku Pomerania, ale z końcem roku przeniesie się do jednej z najnowszych inwestycji w mieście - Biura Aloha przy ul. Janosika.

Unikie chce wzmacniać pozycję w Polsce

– Bardzo zależy mi na tym, abyśmy w Szczecinie rozwinęli własną strefę kompetencji –podkreśla Piotr Januszko. – Chcemy wzmocnić swoją pozycję w Polsce poprzez budowanie współpracy ze Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą, Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Rozwoju Gospodarczego czy Agencją Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Szczeciński oddział Unikie planuje również rozpocząć współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. – Chcemy przyciągnąć młode i ambitne osoby do zespołu, który z dnia na dzień staje się coraz mocniejszy. Codziennie towarzyszy nam pozytywne nastawienie i chęć do dzielenia się wiedzą – zachęca Piotr Januszko.

www.unikie.com