Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, czyli popularna FAMA, już po pierwszym okrążeniu. 29. maja na deskach Kontrastów odbyły się przeglądy teatralne. Aż 6 teatrów plus gość specjalny- ten wieczór był wręcz maratonem. Ale chyba nikt nie zasnął…
Jako pierwszy na scenie pojawił się teatr Prim. Opowiedział on skomplikowaną, przygnębiającą i zmysłową historię dwóch homoseksualistek, które mają problemy ze stawienia czoła konwenansom. Następnie „Luksusowe kociątka”- spektakl teatru Nie Ma ze Szczecina. Zabawne damsko-męskie przedstawienie do muzyki Seana Paula wywołało niejeden wybuch śmiechu wśród publiczności. Kolejna odsłona to performance. Goleniowski zespół o oryginalnej nazwie Pomarańcze W Uchu Na Skarpie Bez Kartki stworzyli… coś. „Synchronizacja” skończyła się zamknięciem jednego z aktorów w kontenerze na śmieci. Na temat tego spektaklu jury dyskutowało dość długo i przyznam, że co nieco udało mi się podsłuchać. Według nich chodziło o upadek cywilizacji, ideału. Ja sama aż boję się dokonywać interpretacji. Tu według chronologicznego porządku rzeczy ma miejsce opis zwycięskiego występu, który omówię później. Kolejna grupa teatralna, Stowarzyszenie Teatralnych Szaleńców, działa w Pałacu Młodzieży PCE. Największą zaletą ich przedstawienia pod tytułem „Kontrapunkt” były kolorowe peruki.

Statuetkę laureata otrzymał teatr Krzyk z Maszewa. Ich przedstawienie „Szepty” odnosiło się do dzieciństwa. Zabawne gierki z podstawówki łączyli z poważnymi tematami. Nie zabrakło aluzji do Romana Giertycha czy tragicznego samobójstwa gimnazjalistki z Gdańska. Rodzeństwo Kasia i Michał bali się ojca- pijaka. A to wszystko w ciekawej formie, z pomysłowym wykorzystaniem rekwizytów. Zmuszało do refleksji, poruszało… Byli moimi faworytami i doceniło ich także juty w składzie Alicja Sawicka, Wojciech Hawryszuk i Piotr Klimek.

Na zakończenie obejrzeliśmy monodram Aliny Czyżewskiej pt. „Dziewictwo”. Specjalny występ aktorki Teatru Współczesnego. Przezabawna postać młodej Alicji wykreowana przez Gombrowicza w połączeniu z genialnym warsztatem artystycznym aktorki dały wybuchową mieszankę. Wybuchy śmiechu i owacje na stojąco- pozytywne emocje zostały rozbudzone.

To jeszcze nie koniec FAMY. Następne w kolejce są przeglądy kabaretowe, później konkurs zespołów muzycznych. Ze wszystkich kategorii zostanie wybrana jednak tylko jedna grupa, która pojedzie na finał do Świnoujścia.

Foto:Tomasz Patos