Firma Edostalk ze Szczecina wygrała pierwszą edycję Amatorskiej Firmowej Ligi Tenisa Fabryka Zieleni. W wielkim finale emocji nie brakowało. Turniej bacznie obserwował Marcin Matkowski, niegdyś jeden z najlepszych deblistów świata.

To rozstrzygnięcie gier z ostatnich kilku miesięcy. Tenisiści-amatorzy spotykali się na kortach regularnie dwa razy w miesiącu.

– To liga firmowa, branżowa. Są więc drużyny z jednej firmy, ale i zespoły z danej branży. Mieliśmy na przykład zespół złożony z lekarzy. Na korcie rywalizują także informatycy. Mamy bardzo elastyczne podejście – mówił jeszcze przed finałowymi rozgrywkami Andrzej Czyż ze Szczecińskiego Klubu Tenisowego.

Organizatorem wydarzenia jest firma Fosfan SA. Jak mówi jej dyrektor marketingu Rafał Majchrzak, obserwując inne wydarzenia w mieście, postanowili postawić na turniej tenisowy.

– Inspirowaliśmy się troszkę biegiem NCDC Business Race, który jest organizowany co roku w czerwcu. Taka integracja sportowa bardzo się sprawdza. Mamy przyjemność współpracować z Marcinem Matkowskim, który związany jest z tenisem, dlatego stwierdziliśmy, że też zdecydujemy się na tę dyscyplinę – tłumaczy Majchrzak.

Tenis nie chce „odczepić się” od Marcina Matkowskiego. Sportowiec zakończył już karierę, ale nadal ciągnie go do projektów tenisowych. Zwycięzca kilkunastu zawodowych turniejów na świecie jest współorganizatorem wydarzenia.

– Mamy finał pierwszego sezonu. Mam nadzieję, że był to sezon udany i że wszystkim się podobało. Fajna końcówka serii – mówił tenisowy mistrz. – Pierwsza edycja była dla nas taką edycją testową. Z pewnością liczymy na feedback od wszystkich startujących drużyn. Z pewnością zrobimy drugą odsłonę, odbędzie się ona pewnie po wakacjach – zapowiedział.

– Prowadzenie firmy nie polega tylko na produkcji, zakupie i sprzedaży – tak organizację wydarzenia argumentuje Rafał Majchrzak. – Szczególnie firm, które tak jak my mają wpisaną w swoje DNA działalność CSR (z ang. społeczna odpowiedzialność biznesu). Oprócz samej sprzedaży uczestniczymy w wielu inicjatywach społecznych. Zarówno lokalnie, jak i szerzej w całym mieście. Jest to element naszych działań wizerunkowych. Sport to zawsze wartość dodana. Jak najbardziej jesteśmy nimi zainteresowani i popieramy tego typu inicjatywy – komentuje. 

Większościowym właścicielem spółki Fosfan SA jest Zbigniew Matkowski, czyli ojciec Marcina. W trakcie tenisowej kariery Marcin Matkowski wygrał 17 turniejów ATP w deblu, a najwyżej w rankingu był sklasyfikowany na siódmym miejscu.