Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej numer 42 odetchnęli z ulgą. Placówka zakwalifikowała się do dofinansowania na termomodernizację z Krajowego Planu Odbudowy. Na łamach portalu wSzczecinie.pl rodzice skarżyli się między innymi na grzyb na ścianach oraz opieszałość dyrekcji. Po tej publikacji sprawy w szkole nabrały tempa – komentuje jeden z opiekunów.
Spis Treści

Szkoła przy ulicy Hożej nie jest jedyną, która doczeka się remontu. Na liście znalazły się także SP 51, 55, 65 oraz Centrum Kształcenia Sportowego. Łączny koszt prac przekracza 70 milionów złotych. Blisko 58,5 mln zł pochodzić będzie z pieniędzy zdobytych z Unii Europejskiej.

Rodzice chcieli sami zakasać rękawy

Poziom zniecierpliwienia rodziców osiągnął maksimum, kiedy próbowali umówić się na wizytę w szkole w wakacje, żeby samodzielnie przeprowadzić podstawowe prace remontowe. Opisywaliśmy kulisy tej sprawy we wrześniu 2024 roku w artykule pod tytułem „Dziurawa podłoga i odpadające kafle. Uczniowie w SP42 w tragicznych warunkach”.

– Niestety nic w tym temacie się nie zmienia. Stan szkoły jest bardzo zły. Jesteśmy odpychani i przekładani na później. Cały czas nie ma zagospodarowanych środków na remont starego, spróchniałego budynku – skarżyła się wówczas portalowi wSzczecinie.pl pani Aneta, która jest matką jednego z uczniów SP42.

„Sprawy nabrały tempa”

Zdaniem rozmówczyni portalu wSzczecinie.pl, której dziecko uczęszcza do szkoły przy ulicy Hożej, po publikacji artykułu w placówce zaczęło się więcej dziać.

– Sprawy nabrały tempa. W szkole wyremontowano jedną szatnię. Gdzieniegdzie pojawiły się nowe kafle. Było też jakieś malowanie. Wejście do świetlicy się zmieniło. Nikt tego głośno nie mówi, ale uważam, że wasza publikacja mocno przyczyniła się do podjętych działań i realizacji – mówi kobieta.

Komentarze miejskich radnych sprowadzały się do tego, że niewiele osób zdawało sobie sprawę z prawdziwej skali problemu. Nie trzeba było jednak długo czekać na reakcję. Miasto Szczecin zapowiedziało, że będzie aplikować o środki z KPO we wrześniu. W styczniu poznaliśmy konkretne odpowiedzi i listę szkół, które otrzymają termomodernizację.

„Rodzice tracili nadzieję”

Z rodzicami kontaktowała się także miejska radna Koalicji Obywatelskiej Zuzanna Jeleniewska. Jej zdaniem sukces to głównie ich zasługa. Jeleniewska nie ukrywa także zaangażowania miasta oraz dyrekcji szkoły.

– Razem z rodzicami, którzy w niektórych momentach tracili nadzieję, prowadziliśmy intensywne rozmowy, aby pokazać, jak bardzo ważna jest ta inwestycja dla dzieci. Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu udało się stworzyć silny głos społeczności, który nie mógł zostać zignorowany – komentuje radna.

Prace mają być zrealizowane do końca czerwca 2026 roku.