Jeśli chcesz poruszać się sprawnym samochodem bez jakichkolwiek awarii, regularnie wymieniaj filtry. To elementy, które chronią przed zanieczyszczeniami. Czym są filtry paliwa i oleju? Jak często należy je wymieniać? O czym warto pamiętać przy wymianie? Podpowiadamy poniżej.

Do czego służą filtry paliwa i oleju?

Filtr paliwa jest wykonany z blachy, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Najczęściej znajduje się w okolicy kielichów kolumn MacPhersona lub ściany grodziowej silnika. W samochodach starego typu umieszczony jest pod spodem, wzdłuż przewodów paliwowych lub w okolicach zbiornika paliwa. Filtr paliwa oczyszcza benzynę i olej napędowy. Zatrzymują się w nim zanieczyszczenia m.in.:

  • Stałe takie jak piasek, iły, rdza, cząstki metali
  • Woda powstała z pary wodnej
  • Cząstki żywiczne, które powstają w wyniku utleniania oleju napędowego

Filtr oleju to element pojazdu. Oczyszcza olej silnikowy. Dzięki niemu żadne śmieci w formie obcych materiałów, kurzu i odpadów, a także cząsteczek metalu nie dostaną się do wnętrza silnika. 

Jak często zalecana jest wymiana filtrów?

Przeciętna trwałość filtrów paliwa wynosi około 40 000 – 50 00 km. Najlepiej filtr paliwa Diesel wymieniać raz do roku, a najlepiej co dwa lata. Częstotliwość wymiany tego elementu zależy od kilku czynników: zaleceń producenta, warunków eksploatacji, czystości paliwa, a także sprawności układów współpracujących z silnikiem. Bardziej restrykcyjnie należy przestrzegać wymiany filtra paliwa w przypadku silników wysokoprężnych. To silniki, wyposażone w wysokociśnieniową aparaturę wtryskową. Z kolei filtry paliwa w dieslach warto wymieniać przed każdą zimą. Dlatego, że w tym okresie w filtrze gromadzi się dużo wody, frakcji oleju i kryształków parafiny, które są szkodliwe dla silnika.

Jeśli chodzi o wymianę filtra oleju w silnikach benzynowych wymiana powinna odbywać się po przejechaniu 10.000 km od założenia nowego filtra. W silnikach dieslowych - co 15.000 km. Trzeba jednak pamiętać, że sam przejechany dystans nie jest jedynym czynnikiem, który powinno brać się pod uwagę. Producenci radzą, by wymieniać ten rodzaj filtra raz w roku. Nawet jeśli nie przejechałeś określonej wcześniej liczby kilometrów - raz do roku powinieneś wymienić filtr na nowy. 

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa w silniku?

Jak rozpoznać zapchany filtr paliwa? Do objawów świadczących o tym, należą: spadek mocy silnika, problem z uruchomieniem jednostki napędowej, auto może tracić moc podczas przyśpieszania oraz pracuje nierówno, zwiększa się zużycie paliwa, a także odgłosy pracy motoru są zmienione. Nie wymienianie w porę filtra oleju może doprowadzić także do nie przepuszczania oleju i otwarcia tzw. zaworu obejścia.

Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie filtra oleju?

Wadliwy filtr może spowodować duże problemy w samochodzie. Nie możesz zapominać o jego wymianie, ponieważ bez odpowiedniego oczyszczania oleju silnik ulegnie uszkodzeniu. Pompa olejowa, która zasysa olej, robi to przez filtr. Dzięki temu olej bez zanieczyszczeń jest rozprowadzany w odpowiednich miejscach silnika. Jeśli olej nie będzie wystarczająco przefiltrowany, do silnika mogą dostać się cząsteczki zanieczyszczeń. 

Może zdarzyć się też tak, że zbyt mocno zużyty filtr nie będzie przepuszczał odpowiedniej ilości oleju. Na początku, gdy olej w niewielkiej ilości będzie jeszcze przepływał, nie spowoduje to usterek. Po czasie jednak może dojść do przedwczesnego zużycia silnika lub jego całkowitego uszkodzenia. Wadliwy filtr oleju wpływa także na większe zużycie paliwa oraz mniejsze osiągi silnika. 

 

Kto może wymienić filtry?

Wymianę filtru paliwa warto zlecić doświadczonemu warsztatowi samochodowemu, ale każdy kto potrafi zrobić to samodzielnie, może się tym zająć. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Najpierw docisnąć przewody doprowadzające paliwo i zdjąć z nich opaski
  2. Następnie należy wymontować zużyty filtr
  3. Po tym należy zamontować nowy filtr, podpinając przewody zgodnie z kierunkiem, w którym przepływa paliwo

W silnikach benzynowych i diesel filtry paliwa wymienia się podobnie. Jeśli zależy Ci na tym, aby filtr paliwa spełniał swojego zadanie, najpierw powinieneś zwrócić uwagę na to, czy produkt jest oryginalny. Filtry paliwa kosztują około kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego nie warto oszczędzać na tym i kupować podróbki.

Choć przyjęło się, że wymiany filtrów oleju dokonuje mechanik, możesz to zrobić samodzielnie. Wymiana filtra oleju jest prosta i możesz to zrobić w czasie, w którym będziesz wymieniał olej. Wystarczy odkręcić filtr odpowiednim kluczem, a następnie wkręcić nowy. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie by podjąć się tego zadania, lepiej zlecić wymianę filtra w warsztacie samochodowym.

By pojazd mógł służyć Ci jak najdłużej, musisz pamiętać o tym, by o niego dbać. Jednak coroczne przeglądy techniczne to za mało. Wymiana filtrów także jest bardzo ważna i powinna odbywać się regularnie. Wymiana filtrów oleju i paliwa pozwala na dłuższą i efektywniejszą pracę silnika.

 

Źródła informacji:

Wszystkie informacje o filtrze oleju pochodzą z euautoczesci.pl

Wszystkie informacje o filtrze paliwa pochodzą z deler.pl