Odnoszący sukcesy Teatr Współczesny czy oczekujący na pierwszą scenę szekspirowską w Szczecinie Teatr Polski kuszą aktorów z całego kraju? „Zjechali się artyści z całej Polski z renomowanych teatrów”, przyznają przedstawiciele Teatru Polskiego.

Podczas debaty z okazji 18. urodzin portalu wSzczecinie.pl dyskutowano o tym, jak na przestrzeni lat zmieniał się Szczecin. Poruszono również kwestię kulturalnego rozwoju. Sylwia Różycka, aktorka Teatru Polskiego zaznaczyła, że dziś stolica Pomorza Zachodniego jest interesująca dla artystów.

Przez 18 lat Szczecin kulturalnie bardzo się rozwinął

Sylwia Różycka swojego przyjazdu do Szczecina kilkanaście lat temu nie wspomina za dobrze.

– Byłam załamana. Przyjechałam z Gdyni, dostałam w Teatrze Polskim pokój z widokiem na Odrę. Na początku się ucieszyłam, ale potem zobaczyłam, że w tym mieście nic się nie dzieje – przyznała aktorka. – Jednak dziś Szczecin ma ciekawą ofertę dla artystów i teraz powiedziałabym: przyjeżdżajcie do nas do pracy, mamy Teatr Współczesny, Teatr Polski, Pleciugę, filharmonię, Operę na Zamku – wyliczała.

Na pytanie, czy w takim razie aktorzy chętnie przyjadą do Szczecina, bez chwili zawahania padła odpowiedź: oczywiście, że tak.

– To było widać po pierwszym w historii castingu do Teatru Polskiego. Było bardzo dużo osób zainteresowanych tytułem, który proponowaliśmy – mówiła Różycka.

Podczas wspomnianego castingu poszukiwani byli wokaliści i tancerze do musicali „Cabaret” i „Producenci”.

– Zainteresowanie było ogromne. Przesłuchania odbywały się 7, 8 i 9 marca zeszłego roku i pojawiło się blisko 140 osób. Zjechali się artyści z całej Polski z renomowanych teatrów, którzy grają w warszawskiej Romie, Teatrze Muzycznym Adria w Koszalinie czy Teatrze Muzycznym w Gdyni – podaje Monika Gapińska-Krzyżanowska, specjalista ds. reklamy i promocji w Teatrze Polskim w Szczecinie. – Wszystkie wybrane podczas castingu do „Cabaretu” osoby pojawią się w produkcji, mimo przesunięć premiery nikt nie zrezygnował. Obecnie obsada liczy ponad 30 osób, ale może się okazać, że jeszcze się powiększy.

Wyczekiwana rozbudowa zakończy się w tym roku

Przesunięcie premiery „Cabaret” wiąże się z opóźnieniami na placu budowy nowej siedziby Teatru Polskiego. Według pierwotnych zapowiedzi inwestycja miała zakończyć się w połowie listopada 2022 roku, a musical miał zostać wystawiony w styczniu 2023 roku.

– Wielkie otwarcie Teatru Polskiego – po rozbudowie – zaplanowane jest w tym roku. Obecnie nie chcemy jeszcze zdradzać konkretnej daty tego wydarzenia, ale z pewnością odbędzie się ono w pierwszych miesiącach sezonu artystycznego 2023/2024 – informuje Monika Gapińska-Krzyżanowska.

Kolejny sezon teatralny ruszy we wrześniu, więc udostępnienia nowej infrastruktury widzom można się spodziewać jesienią. Teatr Polski wzbogaci się o trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem – scenę główną, scenę szekspirowską i scenę eksperymentalną.