O podziemnych korytarzach zrobiło się głośno, gdy zostały odsłonięte podczas prac modernizacyjnych na dworcu Szczecin Główny. Na razie PKP Polskie Linie Kolejowe nie planują udostępnienia ich turystom, ale nie wykluczają tego w przyszłości.

Dwa korytarze biegną pod peronami do budynku pocztowego przy głównej hali dworca. Przed wojną służyły do transportowania przesyłek pocztowych i bagaży. Na ścianie jednego z nich można było zobaczyć świetnie zachowany napis „Rauchen verboten”.

Stropy tuneli rozebrano w miejscu, w którym przedłużony zostanie tor przy peronie drugim. Aby pociągi mogły bezpiecznie tamtędy jeździć, konstrukcja musiała zostać wzmocniona. Powstaje nowe, zbrojone sklepienie, wkrótce położona zostanie na nim betonowa płyta.

Tunele od lat nie są wykorzystywane. Pojawiają się pomysły mieszkańców, by je uporządkować i udostępnić do zwiedzania.

- Nie jest to przedmiotem prac modernizacyjnych prowadzonych na dworcu – mówi Ryszard Magdziak, przedstawiciel spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. –Na chwilę obecną nie planujemy udostępnienia tuneli do zwiedzania. Ale w przyszłości jest to oczywiście możliwe. Wcześniej jednak należy dokładnie sprawdzić ich stan techniczny.

Na Dworcu Głównym trwa modernizacja peronu 2. Prace wkrótce przeniosą się na peron 3. Stara kładka zostanie wyposażona w windy, zadaszona i połączona łącznikiem nad peronem 3 z nową kładkę. Przebudowa powinna się zakończyć w czerwcu 2019 r.

Zobacz też: Ma być wygodniej dla podróżnych. Co się zmieni na dworcu Szczecin Główny? [foto]