Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na koncert z cyklu „Wielki koncertmistrzowie”, podczas którego zaprezentowany zostanie program norweski, dosyć mało znany w Polsce. Dodatkowo – okazując solidarność – pojawią się utwory ukraińskie.

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy występ Baltic Neopolis Orchestry w 2022 roku w Szczecinie. Będzie to koncert z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”, który w tym roku ma swoją rezydencję w Willi Lentza (przy al. Wojska Polskiego 84).

– Jesteśmy wdzięczni za tę możliwość, by w tak piękniej instytucji zaprezentować nasz cykl – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor orkiestry. – W tym sezonie późno pojawiamy się w Szczecinie, ale będzie za to wiosennie. Zaprezentujemy bardzo ciekawy norweski program, mało znany w Polsce, a wisienką na torcie będzie kwartet smyczkowy nr 1 op. 27 w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Edwarda Griega.

Ponadto w programie koncertu znajdą się następujące kompozycje: Dmitri Shostakovich – Pięć utworów na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową (ar. Andreas Block Laberg); Ole Bull – Sæterjentens Søndag (The Herdgirl's Sunday), I Ensomme Stunde (La Melancholie).

„Kobiety koncertmistrzowie to wciąż duża rzadkość”

Gwiazdą wieczoru będzie pochodząca ze szwajcarskiego Locarno Melina Mandozzi. Skrzypaczka jest absolwentką Yehudi Menuhin School w Londynie. Instrumentalistka, grająca na skrzypcach GB Guadagnini z 1742 roku, była m. in. koncertmistrzem London Symphony Orchestra, Tonhalle Orchestra of Zurich, London Philharmonic Orchestra i Bergen Philharmonic Orchestra.

– To jest taki nasz wyczekany koncert. Wszystko było zaplanowane już dwa lata temu, jednak pandemia pokrzyżowała nasze plany – przyznaje Goch Salvador. – Melina Mandozzi to fantastyczna skrzypaczka, jeszcze nigdy nie grała w Szczecinie, jest przez nasz bardzo wyczekiwana. Tym bardziej, że kobiety koncertmistrzowie to wciąż duża rzadkość, dlatego jeszcze bardziej cieszy nas jej wizyta.

Podczas sobotniego koncertu zabrzmią również utwory ukraińskie.

– Chcemy w ten sposób zamanifestować naszą solidarność – tłumaczy Goch Salvador. – Każdy otwiera drzwi i pomaga na różne sposoby, to dla nas bardzo ważne. Utworzyliśmy specjalne miejsca w naszej Akademii BNO dla dwóch osób, które uciekają przed wojną i chciałyby kontynuować granie. Przyjechała już do nas wiolonczelistka i skrzypaczka z Ukrainy, które będzie można usłyszeć na najbliższym koncercie.

Koncert Fjordmusikk z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” już w sobotę, 26 marca, o godzinie 19 w Willi Lentza. Bilety dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/.