14 lat od swojego pierwszego występu, ponad 1000 koncertów i 27 odwiedzonych krajów później Baltic Neopolis Orchestra wciąż przyciąga melomanów. Z okazji swoich 14. urodzin muzycy zapraszają na koncert do przepięknych wnętrz Willi Lentza.

Już w najbliższą niedzielę, 29 maja, o godz. 19:00 w Willi Lentza Baltic Neopolis Orchestra zaprezentuje koncert z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. Tym razem zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął Yevgeniy Kostrytskyy, wieloletni koncertmistrz Filharmonii w Odessie, a obecnie koncertmistrz Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze w Turcji.

– Na koncercie zagramy mniej znane nawet nam utwory uznanych ukraińskich kompozytorów, więc z pewnością będzie to dla naszych słuchaczy coś nowego – podkreśla Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Muzyka jest przepiękna. To, z czym już zdążyłam się zapoznać, pokochałam.

Pojawią się utwory mistrzów XIX wieku i dzieła współczesnych twórców ukraińskich, czerpiących ze swych poprzedników. Usłyszymy m.in. Serenadę na smyczki op. 20, Salut d'amour na skrzypce i orkiestrę smyczkową Edwarda Elgara, Silent Music Valentina Silvestrova czy Concerto Breve na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego.

„To nasz ogromny sukces, że w tylu miejscach mogliśmy się pokazać”

– Pierwszy koncert Baltic Neopolis Orchestra zagrała w maju 2008 i zawsze pod koniec maja staramy się uczcić nasze początki – przyznaje Goch Salvador. – Czternaście lat, kto by pomyślał? Przez ten okres spokojnie zagraliśmy ponad 1000 koncertów, odwiedziliśmy 27 krajów. Mam nadzieję, że ta lista będzie jeszcze rosła. To nasz ogromny sukces, że w tylu miejscach mogliśmy się pokazać.

Tegoroczny koncert urodzinowy to też piękna klamra. Muzyczne spotkanie będzie miało miejsce w pieczołowicie odrestaurowanej Willi Lentza, w której to Baltic Neopolis Orchestra ponad dekadę temu stawiała swoje pierwsze kroki i dawała swoje pierwsze występy.

– Dla mnie to podróż sentymentalna. Cieszymy się, że w tym roku częściej gościmy w Willi Lentza, uważam, że nasze koncerty doskonale tam pasują – podkreśla Goch Salvador.

Bilety na koncert „Concerto Breve: Yevgeniy Kostrytskyy i Baltic Neopolis Orchestra” dostępne są na: https://bilety.fm/pl/muzyka/7203-concerto-breve-yevgeniy-kostrytskyy-i-baltic-neopolis-orchestra-willa-lentza-szczecin.html