Głównym gościem wczorajszego dnia festiwalu Dokument Art był Jacek Bromski – znany reżyser, producent, pełniący funkcję prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Twórca ten uczestniczył w uroczystej kolaudacji swego najnowszego filmu pt. „Bilet na księżyc”, która odbyła się w kinie Helios.

Akcja tego obrazu umieszczona została w 1969 roku. Adam Sikora chce być bardzo lotnikiem. Zgłasza się na komisję poborową z nadzieją, że dostanie przydział do jednostki w Dęblinie, ale mimo próśb i nalegań, otrzymuje bilet do Świnoujścia, do bazy Marynarki Wojennej (do formacji trałowców.) Jego brat, Antek (Mateusz Kościukiewicz), postanawia odwieźć Adama na miejsce, a w międzyczasie, podczas kilkudniowej podróży przez Polskę przygotować go do życia w jednostce i do wejścia w dorosłość... W filmie, w pozostałych rolach zagrali m.in. Andrzej Chyra, Krzysztof Stroiński i Anna Przybylska.

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania jest współproducentem tego dzieła, a część zdjęć została zrealizowana w Śwonoujściu. W epizodycznych rolach widzimy Arkadiusza Buszko, Wojciecha Rapę (obaj grają w scenach w klubie „Albatros”) i Bogdana Bogiela, który pomagał także reżyserowi przy doborze utworów na ścieżkę dziękową. Dzięki jego sugestii na ekranie zaistniał także zespół Big Fat Mama. Podczas wczorajszej kolaudacji grupa ta zagrała na żywo trzy utwory, w tym m.in. klasyczny„House Of Rising Sun”.

Wraz z reżyserem przyjechał na kolaudację także odtwórca głównej roli w filmie – Filip Pławiak, który opowiadał po projekcji o swoich wrażeniach z planu i o tym jakie wyzwanie stanowiła dla niego możliwość wystąpienia u boku znanych i cenionych już aktorów.

Jacek Bromski w Szczecinie bywał już wielokrotnie. Tu zrealizował film „Alicja” (w 1980 roku), ale jeszcze wcześniej (w 1977) stworzył kilka scen do swojej etiudy fabularnej „Aniele Boży, stróżu mój”, kiedy był na czwartym roku studiów. Jak powiedział podczas spotkania „Jestem zadwolony z reakcji publiczości, bo przyjęła film bardziej na poważnie.Na festiwalu w Gdyni podczas pierwszego pokazu słyszałem często śmiech, a przecież nie jest to tylko komedia. Chcieliśmy pokazać „Bilet...” przedprenmierowo także w Świnoujściu. Jednak obecnie nie ma tam sali kinowej. Ostatni taki obiekt. jest teraz... kaplicą wojskową”

W Gdyni Jacek Bromski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz, a do kin „Bilet na księżyc” trafi 8 listopada. Reżyser zapowiedziłą, z ebyć może wróci w Zachodniopomorskie już niebawem, bo chciałby część zdjęć do swej kolejnej produkcji (o tytule "Anatomia zła") zrealizować w Szczecinie i Stargardzie. 

Jeszcze dziś natomiast w ramach Dokument Art, Tomasz Raczek zaprezentuje obdarzy komentarzem kilka krótkich filmów w ramach sekcji „Granice Kina”. Zobaczymy w niej np. „Conference” (groteskowe dzieło, w którym połączono zbliżenia 65 aktorów grających Adolfa Hitlera od 1940 r. do czasów współczesnych). Pokaz odbędzie się w Multikinie Galaxy o godz. 18.00 i tam również (o godz. 20.20) w ramach sekcji Extraklasa można będzie zobaczyć dokument Martina Scorsese „George Harrison: Living In Material World”