Bez względu na pogodę wiadomo, że będzie gorąco! W ciągu trzech dni śmiałkowie zmierzą się w zawodach jedzenia na czas m.in. ostrych papryczek, pikantnego gulaszu i ostrej pizzy. Atrakcji nie zabraknie również dla tych mniej odważnych. W programie znalazły się ciekawe warsztaty, bazar rękodzieła, degustacje ostrych sosów, stand-up, pokazy tatuowania, porządna dawka muzyki na żywo, konkursy i food trucki. To wszystko już w sierpniu w Szczecinie w ramach Chili & Craft Fest 2024.

Dla fanów ostrych smaków

Miłośnicy ostrej kuchni, lokalnych przysmaków oraz unikalnych, ręcznie wykonywanych wyrobów tego wydarzenia nie mogą przegapić. Już w połowie sierpnia w Hali Odra przy bulwarze Beniowskiego odbędzie się druga edycja Szczecińskiego Festiwalu Chili i Rękodzieła, organizowanego przez firmy PanDemonic, która współorganizowała podobne festiwale w Berlinie, oraz Endorfina Hot Sos. 

Wyzwania ostrości zaplanowano już pierwszego dnia trzydniowej imprezy. Na początek – Chili Eating Competition, czyli konkurs w jedzeniu najostrzejszych papryczek chili, organizowany przez Stowarzyszenie Chilihead Polska.

Z kolei w sobotę odbędzie się PanDemonic Chili Eating Competition, konkurs w jedzeniu papryczek chili organizowany przez Karola Wojciechowskiego, twórcę marki PanDemonic, miłośnika chili i producenta sosów na bazie własnoręcznie wyhodowanego ekologicznego chili.

– W konkursie wezmą udział utytułowani polscy zawodnicy oraz znani youtuberzy, a także lokalni zawodnicy – zapowiadają organizatorzy.

Trzeciego dnia odbędzie się już kultowe wyzwanie ostrości pizzerii Stettin, czyli starcie śmiałków z najostrzejszymi sosami świata, prowadzone przez producentów ostrych sosów ze szczecina – Endorfina Hot Sos.

– Przygotowane piekielne przekąski będą nie lada wyzwaniem dla przeciętnego zjadacza chleba i mogą osiągnąć ponad milion w skali Scoville’a. Uczestników wyłonimy pół godziny przed planowanym rozpoczęciem konkursu, ale tych, którzy chcą być pewni swojego udziału, zachęcamy do zgłoszenia się przez stronę główną festiwalu – zapowiadają organizatorzy.

Ostrych sosów będzie można spróbować, nie tylko uczestnicząc w konkursach, ale również kupując je do domu. – Twórcy rzemieślniczych ostrych sosów, podobnie jak rękodzielnicy, wkładają dużo talentu oraz pracy, produkując je w małych ilościach oraz skupiając się głównie na smaku i jakości produktu. Właśnie to jest wspólnym mianownikiem łączącym wystawców, którzy zaoferują swoje produkty na festiwalowym bazarku – mówią organizatorzy. I tak na stoiskach będzie można zaopatrzyć się w produkty od głównego organizatora, czyli manufaktury PanDemonic z zachodniopomorskich Bań, szczecińskiego wytwórcy Endorfina Hot Sos, a także czołowych producentów, m.in. Dzikiego Billa.

Moc nie tylko w ostrych papryczkach

Organizatorzy szykują trzy dni pełne doznań i to nie tylko smakowych. Na festiwalu znajdziemy również unikatowe wyroby rękodzielnicze, na przykład świece, ceramikę, pachnidła, dziergane swetry i czapki. Zachwycą one miłośników jedynych w swoim rodzaju przedmiotów, świetnie sprawdzą się też jako prezenty.

– Co wspólnego ma chili i rękodzieło? Producenci chili to w większości też manufaktury, dlatego tu widzimy wspólny mianownik. Najczęściej przychodzą pary, z których jedna osoba kosztuje ostre sosy, a druga się nudzi, a mogłaby kupić świeczkę – mówią organizatorzy.

Festiwal to także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę odbędą się warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się składać kolorowe origami i malować obrazy, a także poznać podstawy szydełkowania. W zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy chętni niezależnie od doświadczenia. Będą liczyć się przede wszystkim pasja i chęć nauki czegoś nowego.

Organizatorzy przygotowali również atrakcje muzyczno-rozrywkowe. W piątek wystąpią lokalni raperzy, a w sobotę na scenie zaprezentuje się stand-uper Jakub Poczęty. 

Przygotowana zostanie również strefa gastronomiczna z food truckami ze Szczecina i Katowic oraz stoiskiem szczecińskiego browaru Gryfus.

Na Chili & Craft Fest 2024 organizatorzy zapraszają w dniach 16–18 sierpnia do Hali Odra. Wstęp dla odwiedzających za darmo. Zainteresowani udziałem w konkursie jedzenia papryczek chili muszą uiścić opłatę startową. Więcej informacji: https://chilifest.pl/.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.