Autorzy skupili się na opisaniu alianckich taktyk ataku

Na kształt urbanistyczny Szczecina mieli wpływ Prusacy, Niemcy i Polacy którzy to miasto budowali oraz... alianccy lotnicy, którzy je bombardowali. Tę anegdotę,opowiadaną gościom, odwiedzającym nasz gród znają zapewne wszyscy, którzy dzisiaj, 09.września szczelnie wypełnili salę Muzeum Historii Miasta w Ratuszu Staromiejskim. Tam miała bowiem miejsce prezentacja ksiązki autorstwa  panów Grzegorza i Jakuba Ciechanowskich /ojca i syna/ oraz Marka J. Murawskiego "Kurs bojowy „Stettin”. Bombardowania Szczecina 1940–1945 na tle wojny powietrznej w Europie"

Autorzy w rodzinnym tandemie (Marek J. Murawski był nieobecny) z pasją opowiadali o faktach i ciekawostkach związanych z najtragiczniejszym z okresów historii miasta, które  - dzięki dostępowi do materiałów z  amerykańskich i brytyjskich archiwów sił powietrznych, wyszukaniu materiałów w Internecie oraz nawiązaniu kontaktów z uczestnikami zdarzeń - nabrały nowego wymiaru, oceny i treści. Autorzy skupili się na opisaniu odmiennych alianckich taktyk ataku na cele, jakimi w naszej okolicy były ważne dla gospodarki wojennej wytwórnia benzyny syntetycznej w Policach i zlokalizowane w Szczecinie - stocznia, port i zakłady mechanizmów Stoewera, starali się rozwiać wątpliwości i mity, jakie o hekatombie dwóch sierpniowych nalotów roku 1944 krążą wśród byłych i obecnych mieszkańców miasta.

Książkę będzie można zakupić w księgarniach, autorzy zachęceni szerokim zainteresowaniem tematem już planują kolejne jej wydanie, uzupełnione o wiedzę zdobytą już po ukazaniu się pierwszego.