TRAFO Trafostacja Sztuki zaprasza na retrospektywną wystawę bardzo ważnej polskiej artystki tworzącej w Niemczech, w Berlinie, ale współpracującej też np. z Akademią Sztuki w Szczecinie. Mowa o Zorce Wollny i ekspozycji „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość”, której kuratorem jest Joanna Warsza. Wernisaż już w sobotę.

Zorka Wollny to artystka, która działa na granicy sztuk wizualnych, muzyki, teatru. Wystawa „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość”, którą od tego weekendu będzie można oglądać w TRAFO, podsumowuje szereg eksperymentów artystki z fizycznością, akustyką oraz codziennymi zwyczajami, a jednocześnie próbuje odpowiedzieć na pytania: jak uprawiać sztukę w obliczu katastrofy klimatycznej, jak robić ekspozycje z małym śladem węglowym?

Na wystawę składają się dzieła sztuki, performatywne prace i interaktywne instalacje: akustyczne ptasie gniazda, poduszki sensoryczne z boi czy dywany z potłuczonego szkła. Większość materiałów, obiektów i surowców została odzyskana od producentów i zakładów pracy w Szczecinie, m.in. ze stoczni, papierowni czy fabryki kabli. Po zakończeniu wystawy część z nich zostanie naprawiona i wróci do obiegu.

Wernisaż potrwa ponad 5 godzin – w sobotę (15 lutego) od 14:00 do 19:00.

– Będzie miał charakter koncertu. Jedne utwory będą się wygaszały, po nich będą powstawały nowe. Na koniec zaplanowano występ chóru psychodelicznego oraz N.U. Unruh, czyli perkusisty legendarnej Einstürzende Neubauten, legendy industrialu niemieckiego z Berlina – zapowiadał w programie „Studio wSzczecinie.pl” Stanisław Ruksza, dyrektor TRAFO.

W dniu wernisażu odbędzie się też oprowadzanie kuratorskie po wystawie, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wstęp wolny.

Harmonogram:

14.00-20.00 – drzwi otwarte

15.30 – wprowadzenie: Zorka Wollny, Joanna Warsza, Stanisław Ruksza

16.00-16.15 – music set: N.U. Unruh / Einstürzende Neubauten / Berlin

16.15-16.45 – oprowadzanie kuratorskie: Joanna Warsza (PL)

16.45-18.30 – Tarot Teoretyczny: Ewa Majewska / o planecie, feminizmie i słabym oporze

17.00-17.30 – music set: N.U. Unruh / Einstürzende Neubauten / Berlin / Q&A

17.30-18.00 – oprowadzanie kuratorskie: Joanna Warsza (EN)

18.00-18.15 – music set: N.U. Unruh / Einstürzende Neubauten / Berlin

19.00 – koncert: Psychedelic Choir / Berlin

Prace prezentowane na wystawie powstały we współpracy z następującymi artystkami i artystami: Christine Schörkhuber, Kalle Enkellman, Jasmine Guffond, Psychedelic Choir, Chór Polin, Małgorzata Mazur, Anna Szwajgier, Andrzej Wasilewski, N.U Unruh (Einstürzende Neubauten), pracownikami Stoczni Szczecińskiej.

Wystawa powstała we współpracy z CTM 2020 Berlin, Chicago Architecture Biennale, steirischer herbst festiwal, Chórem Polin, przy wsparciu Stoczni Szczecińskiej oraz Habia Cable.

Szczegóły na FB: https://www.facebook.com/events/455081365384465/