Spośród blisko 300 zgłoszeń z całej Polski jury pod przewodnictwem Katarzyny Nosowskiej wybrało 10 najlepszych. Oto artyści, którzy w połowie października wezmą udział w 12. edycji Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.
Wyłonione przez jury zespoły wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych, które w tym roku odbędą się w klubie K5 przy ul. Kolumba. Zaplanowano je 12 października. Dzień później (13 października), podczas finałowego koncertu w Netto Arenie, poznamy zwycięzcę tegorocznego festiwalu. Oto finałowa dziesiątka:
Brodacze - Poznań
Brodacze Live Act - elektroniczna eklektyka grana na żywo. Przez dwie trasy wspierali Łąki Łan oraz grywali z Lao Che. Mieli możliwość zagrania w największych polskich salach. Uczestnicy wielu ogólnopolskich festiwali. W zgłoszeniu napisali: „A ja żem jej powiedziała 'Kaśka, weź Ty przyjmij tych Brodaczy na Festiwal, bo przecież chłopaki fajne są, rezolutne i muza też niczego sobie'”
Distant Nights - Wrocław
Distant Nights - zespół grający muzykę zainspirowaną post-punkową sceną lat 80. oraz współczesną muzyką alternatywną. Brzmienie bogate w emocje, pełne garażowego brudu, rozpierającej energii oraz historii toczących się w nieprzewidywalnym życiu. Inspiracją do tworzenia są zdarzenia, wszystko to, co widać, co czuć i co przeżywa człowiek. Jego myśli, to skąd pochodzi i dokąd zmierza.
Dziewczęta - Kraków
Świat kończył się tak wiele razy – dawno już straciliśmy rachubę. Być może los kieruje nas wówczas w jego nowe, jeszcze żywe, minimalnie różne wariacje? Może dlatego chcemy pamiętać, dlatego tęsknimy, dlatego o tym gramy?
The Fluorescence - Wrocław
Jesteśmy młodym zespołem realizującym produkcję lo-fi. Staramy się uzyskać jak najlepsze rezultaty i jakość nagrywając jedynie w domu. Gatunkowo można nas zakwalifikować do rocka alternatywnego/indie rocka z elementami psychodeliki.
Hope Leslie - Poznań
Zespół Hope Leslie tworzy czterech młodych ambitnych muzyków: Bartosz Górny (wokal, gitary), Hubert Pilarski (gitary, instrumenty klawiszowe), Daniel Walkowiak (bas) oraz Adam Woźniak (instrumenty perkusyjne). Wyżej wymieniona czwórka komponuje razem od stycznia 2017 roku. Członkowie szukają inspiracji w gatunkach: indie, alternatywa, indietronika, synthpop, dreampop czy shoegaze.
Hurrockaine - Katowice
Hurrockaine to wybuchowa mieszanka huraganu, rocka i energetycznej substancji wywołującej przeróżne emocje. Ekipa tworzy swoją muzę wspólnie, z pełną głową pomysłów i pasji. Grają w sposób, który trudno sklasyfikować - najbliżej mu jednak do melodyjnego alt-rocka z domieszką brudu i nieograniczonej, rock'n'rollowej swobody. Są laureatami wielu przeglądów (pełna lista na fanpage'u). Pozdrawiają w trzeciej osobie!
Hussain Kamil - Warszawa
Urodzony 1994 Lublin Polska.
Hyper Son - Kraków
Hyper Son - zespół powstał na początku 2018r. Inspiracją do powstania tego projektu była chęć połączenia różnych stylistyk, w których zakorzenieni są poszczególni członkowie zespołu, a więc pop alternatywy, nuschoolowego hip-hopu i muzyki elektronicznej. Na brzmienie zespołu składają się mocne syntezatorowe riffy, połączenie naturalnego wokalu z autotune'owym rapem oraz połączenie organicznych bębnów z samplami perkusyjnymi.
Mona Polaski - Łódź
Mona Polaski to polski zespół młodzieżowy założony w 2018 roku w Łodzi, przez chłopaków, którzy muzykę pokochali na zabój. Poszukują dreszczy jakie wywołują piosenki oraz interesują się zagadnieniem przenoszenia się w czasie za pomocą dźwięku. Obecnie grupa kończy pracę nad swoim debiutanckim albumem.
PARA - Warszawa
PARA - stan skupienia dwóch osób na muzyce, zespół z Warszawy to połączenie głosu Aleksandry Jabłońskiej i muzyki produkcji Jakuba Cybuli. PARA gra po Polsku, muzykę z wnętrza, elektro pop w tym wykonaniu to para ubrana w żółte barwy. PARA istnieje od końca lutego 2018, mimo krótkiego stażu zespołu, udało mu się już sporo osiągnąć i nie zamierza osiadać na laurach.
Cenne nagrody
Nagrodą dla zdobywcy Grand Prix Festiwalu jest sesja nagraniowa i wydanie singla przez wytwórnię Kayax oraz bonusy finansowe ufundowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną.
Finał z gwiazdami
Tak jak w poprzednich edycjach Festiwalu Młodych Talentów, na tegorocznym finale w Netto Arenie poza laureatami nie zabraknie też gwiazd. Tym razem na wspólnej scenie wystąpią Kayah, Brodka, Paulina Przybysz, Daria Zawiałow oraz Ania Rusowicz. Podczas koncertu każda wokalistka wykona swoje wybrane utwory w nowych aranżacjach zespołu Pauliny Przybysz. Oprócz nich artystki zaśpiewają wybrane przez nią covery. Muzyczny wieczór zwieńczy autorski koncert Brodki. Finałowy koncert odbędzie się pod hasłem „Women's Voices” i jest częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej, prezentującej siłę i różnorodność kobiecej sceny artystycznej.
Wstęp na przesłuchania w klubie K4 będzie bezpłatny. Wejściówki na finał w Netto Arenie kosztują 79-129 zł.
Szczeciński Festiwal Młodych Talentów ma długą tradycję i dużą renomę. Jego głównym celem jest wybranie nowych, obiecujących zespołów lub solistów i umożliwienie im dobrego startu w muzycznym świecie. W ubiegłym roku rywalizację wygrał zespół Blunt Razor z Jaworzna, a wcześniej m.in.: Ms No One, Limbo, Sound Q czy Stonkatank. Co istotne, konkurs w ramach Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia jest otwarty na różne gatunki muzyczne. Nie tylko rockowe propozycje mają szansę. Organizatorzy zwracają uwagę na określenie „młody”, które według nich ma oznaczać świeże i nieszablonowe podejście do muzyki. Premiowana jest autorska twórczość, a nie (tak jak często bywa w innych podobnych konkursach) nowe wersje znanych już piosenek. Przez 11. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się ponad 2000 wykonawców z całego kraju. Dyrektorem artystycznym FMT i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska.
Komentarze
0